Sigurni ste da se sve završava preko veze i da se bespotrebno trudite, ali potreba za prihodima tera vas da se i dalje prijavljujete na razne konkurse. Nekom srećom (ili zaslugom), telefon je zazvonio i zakazan vam je razgovor. Sada su pred vama nove dileme: šta obući, kako se predstaviti, šta pitati da biste ostavili dobar utisak.
Svesni ste da ovu priliku morate iskoristiti na najbolji mogući način, zato osigurajte da napravite prave korake i konačno dobijete posao koji želite.
Za koji god posao da ste se prijavili, ovih 12 grešaka ne smete da napravite ukoliko želite da se zaposlite:
„Vreme je relativan pojam“ ali to ne znači da smete da kasnite
Da, saobraćaj ume da bude katastrofalan, ali baš to što su svi upoznati sa ovom činjenicom manje vas opravdava ukoliko zakasnite na razgovor. Odakle god da dolazite, krenite ranije. Računajte na to da ćete potrošiti vreme na nalaženje tačne adrese, ulaza, kancelarije. Bez obzira da li ste aplicirali za poziciju direktora ili magacionera, kašnjenje je nedopustivo i jedino što govori o vama je da ste neprofesionalni, a to sigurno niste ili ne želite da pokažete, makar ne na razgovoru za posao.
Stisak ruke govori o vama i pre nego što ste otvorili usta
Da li vam je neko nekad pružio ruku tako mlohavo da ste imali utisak da su vam u šaku ubacili ljigavca, zaboravljenu igračku iz detinjstva? Takvo slabašno rukovanje će vas otpisati sa liste poželjnih kandidata i pre nego što bilo šta kažete o sebi. Kako snažan stisak ruke odražava samopouzdanje, karakter i zdravlje, potrudite se da prvi utisak koji ostavljate rukovanjem pokaže da ste sposobna i osoba od poverenja.
„Odelo ne čini čoveka“ ili ipak da?
Ova narodna izreka je možda validna kada govorimo o nečijim ličnim osobinama, ali kako na razgovoru za posao poslodavac prvi put stupa u kontakt sa vama, odelo je nešto što će ipak dosta reći o vama. Niko od vas ne traži da obučete skupoceni smoking, ali svako može da bude čist i ispeglan. Čak i ako tražite posao na građevini, nema razloga da budete u prljavom odelu kada dođete da razgovarate.
O bivšima sve najbolje
Prethodni šef vas je izrabljivao, duguje vam pola plata ili više, zakinuo vam je dane godišnjeg odmora. Možda ga pred prijateljima proklinjete, ali na razgovoru za posao to nikako ne smete da radite. O prethodnim radnim iskustvima ispričajte koje ste poslove obavljali, šta ste sve naučili da radite i na šta ste sve spremni. Možda vi govorite loše o bivšem poslodavcu, ali na razgovoru za posao, tako zapravo govorite loše o sebi.
„Izvinite, zaboravio/la sam da isključim zvono“
U pozorištu, u školi i na razgovoru za posao ne postoji opravdanje za telefon koji zvoni. U poslednjem slučaju ne samo da ćete pokazati nekulturu, već ćete snositi konkretne posledice, odnosno, teško da ćete dobiti poziv sa vešću da ste primljeni. Isključite zvuk na telefonu pre ulaska u objekat u kom se održava razgovor i osigurajte da vam ovakva sitnica ne pokvari nešto što ste dugo čekali.
„Je l’ baš moram ovo da nosim?“
Da, morate. Ako ste se prijavili da radite u kafiću, restoranu, bolnici ili na nekom drugom mestu gde su zaposleni uniformisani, računajte da nošenje propisane garderobe nije stvar izbora. Kodeks kompanije neće se promeniti zato što se vama ne sviđa kako vam stoji kecelja ili majica koju nose radnici. Niti će se promeniti vaš status (ne)zaposlenog ako vam se takvi uslovi ne dopadaju.
„Napisao/la sam to u CV-ju“
Radna biografija koju ste predali sadrži sve podatke o vašem obrazovnom, radnom i ostalom statusu, ali to ne znači da na razgovoru ne treba to isto da predstavite usmeno. Ako se poslodavac interesuje za vaše iskustvo, ne podsećajte ga da ste to već naveli u CV-ju. Možda vama deluje bespotrebno da pričate o onome što ste već napisali u prijavi, ali ako ste pozvani na razgovor, znači da treba usmeno da predstavite ono što ste prethodno predstavili na papiru.
„Da, da, slušam vas ja“
Vi ste ta osoba koja treba da priča na intervjuu za posao. Ukoliko u nekom delu razgovora poslodavac povede priču, predstavljajući vam uslove ili radno mesto na kojem želite da se zaposlite, nemojte delovati kao da vam je dosadno. Pokažite zainteresovanost i uključite se u priču. Naravno, to ne znači da treba da prekidate sagovornika; jednostavno klimanje glavom ili odobravanje će biti dovoljno da osoba zadužena za razgovor sa vama stekne utisak da zaista želite da postanete kolege.
„Želim da što pre pokrenem sopstveni biznis“
Možda mislite da, ako pokažete želju za preduzetništvom, ostavljate utisak da ste ambiciozni i vredni, ali jedino što ovakvom izjavom možete reći osobi koja vas intervjuiše jeste da ćete se zadržati u firmi samo dok ne prikupite dovoljno sredstava da pokrenete svoj biznis. Zadržite ovakve planove za sebe, a na razgovoru iskažite želju da učestvujete u unapređenju rada na mestu za koje ste se prijavili.
„Nego, kol’ko ćete vi mene konkretno da platite?“
Svima je jasno da ne želite da radite za džabe i da ste se zbog novca i prijavili da radite. Ipak, pitanja u vezi sa visinom zarade ostavite za kraj. Verovatno će vam poslodavac i sam tokom razgovora reći nešto o načinu plaćanja i plati koja vam sleduje. Zato, nemojte trčati pred rudu i sačekajte pogodan trenutak da saznate više o cifri koja je predviđena za ponuđeno radno mesto. Uostalom, da biste znali da li vam određeni iznos odgovara, prvo treba da se informišete o poslovima i odgovornostima koje vas očekuju.
„Za šta sam se beše prijavio/la?“
Možda ste u prvi mah zaboravili da ste se uopšte i prijavili na njihov oglas, ali to nije razlog da između telefonskog poziva i odlaska na sastanak ne pronađete što više podataka o potencijalnom poslodavcu. Na razgovoru budite opušteni, ali i pripremljeni. Informišite se o firmi u koju ste otišli na razgovor za posao da biste znali da istaknete one vrline koje možete iskoristiti na predloženom radnom mestu.
„Nemam sad kod sebe, al’ verujte mi na reč“
Ne zaboravite da na intervju ponesete sve ono što pokazuje vašu stručnost, svestranost i želju za usavršavanjem. Pored CV-ja, sa sobom ponesite sve što može govoriti o vašem znanju i veštinama, kao što su diplome sa različitih kurseva, sertifikati o savladanim programima ili preporuke prethodnih poslodavaca. Pokažite da ste baš vi idealni kandidat kog bi svako želeo u svom kolektivu.
I ne zaboravite, razgovor je prilika za obe strane da se upoznaju i vide da li je između njih saradnja moguća. Niko vam posao ne poklanja, niti za njega treba da vas moli, zato se postavite kao ravnopravni učesnik, predstavite svoja praktična znanja i imajte na umu pomenute greške kako bi bili sigurni da ste briljirali na razgovoru za vaš budući posao.
Izvor: telegraf.rs