Ko ima pravo na produženje roka otplate kredita i pod kojim uslovima

Od strane Ozon
0 komentari

Građani koji zbog porasta kamatnih stopa strahuju da neće moći redovno da izmiruju rate kredita, imaće mogućnost da od banaka traže produžetak roka otplate. Banke će, kroz restrukturiranje kredita, moći klijentima da odobre novi rok otplate koji će za keš i potrošačke kredite morati da bude kraći od devet godina, a za auto-kredite kraći od 11 godina. To je, inače, rok za tri godine duži od maksimalno dozvoljenog zakonskog rešenja. Kada je reč o stambenim kreditima, dužnicima će biti omogućeno da rok otplate produže za pet godina, što je postojeća mera čije se važenje produžava i tokom sledeće godine.

Tri godine duži rok za otplatu keš kredita

Odlukom o dopuni Odluke o adekvatnosti kapitala banke omogućeno je bankama da, bez uticaja na svoj kapital, fizičkim licima koji su u finansijskim poteškoćama, restrukturiraju potraživanje po osnovu odobrenog potrošačkog, gotovinskog ili drugog sličnog kredita na ročnost za tri godine dužu u odnosu na važeće regulatorno rešenje – naveli su iz NBS.

Kako objašnjavaju, to znači da će banka dužniku koji se suočava sa problemima u izmirivanju obaveza moći nesmetano da produži rok za otplatu ove vrste kredita, na način da taj rok za gotovinske i potrošačke kredite bude kraći od devet godina, odnosno za potrošačke kredite za kupovinu motornih vozila kraći od 11 godina. U okviru ovih rokova, dužniku će moći da se odobri ustupak u vezi sa otplatom potraživanja, bez obzira na stepen njegove kreditne zaduženosti u trenutku restrukturiranja.

Rata na stambene kredite od letos skočila je u proseku za oko 50 evra. Primeri govore da umesto 250 evra u avgustu mnogi sada plaćaju u 290 ili da je umesto 200 evra, rata sada 230. NBS je zbog rasta kamata donela olakšice svima kojima povećanje rate predstavlja problem, a olakšice se svode na produženje roka otplate i do 5 godine, piše Blic.

U Srbiji ima oko 150.000 stambenih kredita i banke sada, kroz restrukturiranje kredita, praktično mogu da produže rok njihove otplate. U trenutnim okolnostima kada Euribor raste i kada se procenjuje da će uzlazni trend imati sve do polovine naredne godine, ovakva mera može smanjiti pritisak i sprečiti porast problematičnosti stambenih kredita. Dužnici imaju pravo na ustupak u vezi sa otplatom potraživanja, bez obzira na stepen njegove kreditne zaduženosti u trenutku restrukturiranja.

Te ustupke banke će moći da sprovode kako na svoju inicijativu uz pristanak dužnika, tako i postupajući po obrazloženom zahtevu dužnika nakon kojeg je banka ocenila da postoje činjenice i posebne okolnosti koje su uticale na pogoršanje finansijskog položaja dužnika i time na mogućnost da on uredno izmiruje svoje obaveze prema banci.

Rok u kojem dužnik može podneti zahtev banci za odobravanje restrukturiranja po novim pravilima nije ograničen, ali se restrukturiranje na ovaj način može sprovesti samo jednom.

Dušan Uzelac, urednik ekonomskog portala „‘Kamatica“ za „Blic Biznis“ kaže da opcija produženja roka otplate kredita ima za cilj da se smanji mesečno opterećenje dužnika, kao i da je idealno rešenje za one koji su već u problemu.

S druge strane, ocena je i da produženje roka za otplatu kredita, iako u jednu ruku može biti idealno rešenje, jeste i klackalica i mač sa dve oštrice. Zato, tvrde poznavaoci, pre nego što se krajnji rok otplate produži, treba uraditi detaljnu računicu i drugih troškova.

– Ovo takođe može biti i mač sa dve oštrice jer ako ste došli u problem iz nekih drugih finansijskih navika, a ne zbog otplate kredita, pametnije je te navike promeniti. Ako iskorigujete kredit a ne menjate navike, onda je pitanje vremena kada ćete ponovo ući u problem – kaže Uzelac.

Zaduženje stanovništva

Kada je reč o kreditima stanovništvu, ovogodišnje povećanje u trećem kvartalu je bilo niže nego prirast u istom periodu 2021. godine, kada su građani mogli da koriste olakšice koje su omogućavale zastoj u otplati kredita, kao i produženje roka otplate i refinansiranje kredita uz šestomesečni grejs-period.

Iz NBS navode da se skoro tri četvrtine prirasta u trećem tromesečju odnosilo na stambene kredite, a za njima slede gotovinski krediti.

Učešće stambenih kredita u ukupnim kreditima stanovništvu je u ovom periodu dodatno povećano i u septembru dostiglo skoro 40 procenata.

Učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima u septembru je bilo manje od 3,2 odsto i u odnosu na jun smanjeno je za 0,1 procentni poen.

Izvor Blic/Ozon

Možda Vam se svidi i