Gorivo nam neće poskupeti do 14. marta, ali ni gas do kraja sezone

Od strane Ozon
0 komentari

Iako je rat u Ukrajini za samo jedan dan uzdrmao ceo svet, i to ne samo zbog vojnih već i zbog ekonomskih posledica, pre svega onih vezanih za snabdevanje gasom i naftom, Srbija ne bi trebalo da strepi da bi mogla da ostane bez ovih energenata u narednom periodu jer ih za sada ima dovoljno.


Tako bar najavljuju srpski zvaničnici uz ugradu da bi zabrinutost mogla da postoji samo ukoliko bi se vojni sukob proširio i doveo do značajnih globalnih poremećaja.

Ipak, takav scenario, za sada, nije u igri a što se tiče srpskog tržišta u igri nije ni poskupljenje goriva, bar do 14. marta, ali i gasa i to do kraja grejne sezone, iako su berzanske cene ovih energenata bukvalno eksplodirale u četvrtak nakon početka sukoba Rusije i Ukrajine.

Upravo taj trend rasta više brine naftaše, koji po Uredbi vlade Srbije, nisu u mogućnosti da koriguju svoje cene do 14. marta, od onih najava da ovaj sukob može da dovede do ozbiljnijh poremećaja u snabdevanju.

– Kada je vlada donela Uredbu o ograničenju cena, cena barela je bila 91 dolar, sada je 10 odsto viša. Država je donela odluku da merama ostvari efekat koji će se odmah osetiti, da građani i privreda mogu da kupuju jeftinije gorivo i to je postigla. S druge strane, svaki rizik povećanja cena nafte prebačen je na naftni sektor, koji može mesec dana da izdrži takvu meru. Posle toga postoji mogućnost da država smanji dažbine i očuva cenu na istom nivou jer je nelogično da država ima istu politiku akciznog oporezivanja kao kada je nafta bila 49 dolara. Mnoge zemlje Evrope uveliko razmatraju da to promene, a naš predlog su “plivajuća akciza” koja bi mogla da da se menja na nedelju dana, u zavisnosti od kretanja cena nafte na svetskom tržištu – kaže generalni sekretar Udruženje naftnih kompanija Srbije Tomislav Mićović.

Umirujući tonovi i oko snabdevanja gasom stižu kako iz Srbijagasa tako i od stručnjaka.

– Srbija ne bi trebalo da bude ugrožena po pitanju uvezenih količina gasa. Sada se vidi značaj Balkanskog toka ali i skladišta Banatski Dvor u kome Srbija ima 115 miliona kubika svog gasa i 165 miliona ruskog. Pri tom postoje i bezbednosne rezerve. Važno je da se zna da sporazum o ceni gasa od 270 dolara, važi do početka juna, a polovinom marta odnosno početkom aprila počeće pregovori sa Rusima o novom gasnom ugovoru, a ja se nadam da će biti zaključen za deset godina i da će cena biti značajno povoljnija od sadašnjih tržišnih – izjavio je Dušan Bajatović, generalni direktor „Srbijagasa“ i dodao:

– I pored znatnog skoka cene plavog energenta na tržištu, do kraja grejne sezone on neće poskupeti za industriju i građane. Takva situacija je moguća jer su predsednici Aleksandar Vučić i Vladimir Putin dogovorili da 60 odsto gasa, do početka juna, nabavljamo po ceni od 270 dolara za hiljadu kubnih metara, a da se ostatak kupuje po berzanskoj ceni -rekao je Dušan Bajatović.

Slično mišljenje ima i Jelica Putniković, urednica portala Energija Balkana.

-Situacija u Ukrajini može da utiče na snabdevanje Srbije gasom ako dođe do globalnih problema u Evropi i ako bude ugroženo snabdevanje preko Turske. Nadam se da do globalnih problema u Evropi neće doći, jer je Turska već izjavila da neće da se opredeljuje ni za Ukrajinu ni za Rusiju, a Turski tok nema fizičke veze sa Ukrajinom, te ne bi trebalo da bude problema u dotoku gasa iz Rusije. Mi imamo dovoljne količine gasa do kraja grejne sezone i sada zapravo treba pratiti kako će se razvijati gasna situacija u Evropi, jer će od toga zavisiti i koju ćemo cenu gasa dobiti za novi ugovor – navela je Putniković.

Izvor Blic biznis

Možda Vam se svidi i