Spomen ploča u znak sećanja na postradalu jevrejsku zajednicu, a povodom 80 godina od rušenja sinagoge sremskomitrovačkih Jevreja, od strane okupatorskih vlasti NDH, postavljena je danas, prekoputa Mitrovačke gimnazije, na uglu ulica Svetog Save i Dositejeve, Svetog Save broj 7.
![](https://www.ozon.rs/wp-content/uploads/2022/04/spomen-ploca-jevreji-1-1024x768.jpg)
Inicijator postavljanja spomen obeležja, Nenad Radmanović, kustos Muzeja Srema, rekao je: “Negujući kulturu sećanja, mi generacije koje danas živimo u miru i slobodi, svoji i na svome, moramo se setiti i ljudi koji su postavljali temelje razvoju Sremske Mitrovice kao modernog naselja, vrednih ljudi, rodoljuba, komšija, prijatelja. Pogotovo onih, kojih nove generacije i ne mogu da se sete, jer su neljudskim odlukama i planovima loših ljudi, upisani u knjige mrtvih i večnost iz koje ih samo sećanje može vratiti. Postavljanjem spomen ploče, započinjemo i tužno sećanje na zločinačku akciju Viktora Tomića, u kojoj su Ustaše pre 80 godina krajem leta 1942. godine, ubile gotovo sedam hiljada rodoljuba iz Srema.”
![](https://www.ozon.rs/wp-content/uploads/2022/04/spomen-ploca-ljudi-1024x768.jpg)
Od četrdeset uspešnih jevrejskih zanatlija koji su doprineli razvoju Sremske Mitrovice posle Drugog svetskog rata nije ostala ni jedna porodica.
![](https://www.ozon.rs/wp-content/uploads/2022/04/spomen-ploca-gradonacelnica-1024x768.jpg)
Postavljanjem spomen ploče čuvamo sećanje na jevrejsku zajednicu koja je živela u Sremskoj Mitrovici pre Drugog svetskog rata, istakla je gradonačelnica Sremske Mitrovice Svetlana Milovanović.
![](https://www.ozon.rs/wp-content/uploads/2022/04/spomen-ploca-muzika-1024x768.jpg)
Kamen temeljac Sinegoge u Sremskoj Mitrovici postavljen je 1904. godine, a 06. avgusta 1942. godine, Sinagoga je minirana i potpuno uništena u snažnoj eksploziji. Sinegoga je bila impozantna građevina, pravljena prema projektu nepoznatog peštanskog arhitekte. Izgrađena je u potpunosti od dobrovoljnih priloga i darova.
Na zapadnoj strani Sinegoge, iznad portala i prozora, pisalo je: I ovaj dom će biti dom, molitva za sve narode.
Veći broj Jevreja naselio se u Mitrovicu tek posle 1870. Godine. Početkom 20. veka, u Sremskoj Mitrovici broj Jevreja dostigao je najveći broj, njih 296, po referatu Eduarda Flajšmana, jednog od potomaka čuvene porodice Flajšman koja je postradala u Drugom svetskom ratu. Taj broj će se vremenom smanjivati, a do 40-ih godina 20. veka, opašće do tek nešto iznad stotinak pripadnika ove zajednice u Mitrovici.
Doseljavanje Jevreja u Vojvodinu je pratilo doseljavanje drugih naroda koje je sprovodila habzburška monarhija posle proterivanja Turaka, i to od prve polovine 18. veka. Uglavnom su dolazili iz severnih delova Ugarske, iz Poljske i manje iz Austrije, u ovu opustelu ali obećavajuću oblast u koju su pristizali doseljenici da od močvara i besplodne šikare pune malaričnih komaraca stvore jednu od najbogatijih regija Carstva. Jevreji su se uglavnom bavili trgovinom i zanatstvom. Jevreje je na selidbu pokrenuo netolerantni zakon FAMILIETATENGESETZ po kome je samo jednom članu Jevrejske porodice bilo dozvoljeno da se oženi i ima decu.
U Sremu je bilo Jevreja još od vremena Rimljana i Turaka, ali se njihovo naseljavanje prati od Austrijskog perioda, Bilo ih je u Sremskoj Mitrovici, Petrovaradinu, Zemunu, a naseljavaju Bingulu, Erdevik, Maradik, Staru Pazovu, Inđiju, i to nakon 1739. kad se Turci vraćaju u Beograd, a jedan deo Jevreja se povlači sa Austrijskom vojskom.
U Kraljevini Jugoslaviji su Jevreji bili ravnopravni sa ostalim narodima, ali su bivali optuženi za zaveru kad je ubijen Kralj Aleksandar 9. oktobra 1934., a i dosta njih je proterano jer nisu mogli da dokažu državljanstvo. Pred sam II svetski rat su Jevreji onemogućavani da se školuju i ograničavano im je pravo trgovine prehrambenim proizvodima.
U II svetskom ratu je stradalo 85 % Jevreja iz Vojvodine, a ostatak njih je uglavnom odselio u Izrael i SAD. Ostale su sinagoge i groblja. Od sedamdeset i tri sinagoge svega nekoliko su porušili nacisti. U Banatu su nacisti porušili sinagoge u Velikom Bečkereku, Čoki, Begejcima i Ečki, u Sremu ustaše ruše sinagoge u Sremskoj Mitrovici , Rumi, Indjiji, Staroj Pazovi i Šidu.
Stradanje Jevreja u Sremu započelo je već aprila 1941. godine po ulasku nemačke vojske. Organizovani u Kulturbund, domaći Nemci su prednjačili u progonu, pljačkanju i ponižavanju Jevreja. Mnogi članovi Kulturbunda odlazili su u Nemačku na tzv. besplatne stručne i privredne kurseve, a školovani su u stvari za SS jedinice. Oni su posle donosili i besplatno delili razne brošure i letke usmerene protiv Jevreja. Cilj je bio stvoriti netrpeljivost lokalnog stanovništva prema Jevrejima kako bi se lakše izveo planirani zločin – njihovo potpuno istrebljenje. Prva mera protiv Srba i Jevreja koja je primenjena u Sremu bilo je oduzimanje radio-aparata da bi potom usledilo hapšenje uglednijih ličnosti. Od Jevreja je tražena kaucija, odnosno „kontribucija” (otkup) za oslobođenje, dok su Srbi najčešće odmah ubijani. Jevrejske i srpske radnje preuzeli su komesari, koji su određeni da se staraju o imovini, a u stvari su bili zaduženi za pljačkanje. Sledeći nemački uzor, ustaše su Jevrejima uvele obavezu nošenja žute trake na levom rukavu sa natpisom na hrvatskom jeziku „Židov” (Ž) i nemačkom „Juden” (J); bilo je zabranjeno napuštanje mesta boravka i kretanje od 20 do 8 časova, a nedeljom i katoličkim praznicima tokom celog dana, zabranjen je odlazak na pijacu pre 10 časova, korišćenje javnog prevoza, kupanje na rekama, a uveden je prinudni rad za sve Jevreje (oba pola) starosti od 16 do 60 godina kao i dnevno javljanje policiji.[10] Istovremeno je vršena pljačka jevrejskih porodica i preduzeća. Pljačkali su u ime države, za potrebe vojske, Kulturbunda ili kancelarija novih nameštenika, a najčešće za sebe. Iz jevrejskih radnji, prostorija udruženja i privatnih stanova odneto je sve što je bilo vredno. Ono što je za njih bilo bezvredno, poput arhive biblioteka i sinagoga, spaljeno je.
Iz prijave redarstvenog stražara (policajca) Mate Borkovića, nezadovoljnog podelom opljačkane jevrejske imovine, koju je 19. januara 1942. godine uputio „Državnom tužiocu u Hrvatskoj Mitrovici” (Sremskoj Mitrovici), vidi se šta je sve opljačkano i na koji način. Između ostalog Borković kaže: „Razni predmeti zapliniti od Židova iz Iloka, a koji su bili dopremljeni u ovo redarstvo, a sastojali se od sledećih stvari i to: 2 puna kamijona sa 37 velikih kufera punih zlatnih i srebrnih servisa, 47 džepnih satova, te nekoliko truba platna, te dvije trube kože, boks i šebro u 400 kgr brašna te 50 kg guščije masti… Ove predmete su plijenili g. Ledenc i Gadžo i Filipović Luka redarstvni stražar u Hrvatskoj Mitrovici”. Borković prijavljuje da su „od zapljenjene masti redari dobili svaki po 2 kg, masti t.j. u ukupnoj težini svega 80 kgr”. Dalje „Razni zaplenjeni predmeti od židova Flajšmana iz Hrvatske Mitrovice kao na primer skupoceni zlatni servizi 2 i pola kgd. veliki dukata a koje je predmete plijenio g. Gadža i Ledenc, nisu predani na nadležno mjesto, a prigodom djeljenja zatekao ih je g. pristav Ertl. Kod pretresa stana židovke rabinke iz Hrvatske Mitrovice, našao je g. Ledenc i redarstveni stražar Gjuro Marošević veći omot dukata, koji nisu predani na redarstvo, te ih je uzeo k sebi pomenuti Ledenc, a rečena vlasnica mora znati koliko je bilo tih dukata”.U početku su na udaru bile imućnije jevrejske porodice, ali kako je vreme odmicalo, krug se širio. Iz jevrejskih kuća otimano je i odnošeno sve, čak i veš.
Nakon sprovedenog plana o ozakonjenoj pljački Jevreja, usledilo je njihovo istrebljenje i masovno odvođenje u logore. Najveći talas hapšenja i sprovođenja u logore desio se, kao što je navedeno, jula meseca 1942. godine. Najveći deo sremskih Jevreja je nastradao u Jasenovcu i Aušvicu.
Najpotpunije podatke o jevrejskoj zajednici u Mitrovici objavila je Jovanka Dražić u svom radu pod naslovom “Jevreji u Mitrovici”.