Evropska komisija usvojila je danas odluku o priznavanju digitalnih kovid sertifikata izdatih u Srbiji.
Odluka sutra stupa na snagu.
Evropska komisija usvojila je, naime, danas četiri odluke kojima se potvrđuje da su kovid sertifikati koje izdaju Gruzija, Moldavija, Novi Zeland i Srbija ekvivalentni kovid sertifikatima EU, navodi se u odluci.
Kao rezultat ove odluke, četiri zemlje biće povezane sa EU sistemom i njihovi kovid sertifikati će biti prihvatani pod istim uslovima kao i EU kovid sertifikati. Istovremeno, ove četiri zemlje složile su se da prihvate EU kovid sertifikate za ulazak državljana EU na njihovu teritoriju, saopšteno je posle sastanka, piše N1. Evropski komesar za proširenje Oliver Varheji rekao je uoči sastanka šefova diplomatija zemalja EU da ima dobre vesti koje se tiču kovid sertifikata.
„To znači da će putovanja biti mnogo lakša za građane ovih zemalja, ali takođe znači i da će državljani evropskih zemalja biti u mogućnosti da putuju“, rekao je Varhelji. Posle Albanije i Severne Makedonije, Srbija ċe biti treċa zemlja Zapadnog Balkana čije će kovid potvrde biti priznate i na teritoriji EU, podseća Radio slobodna Evropa.
Ovim potvrdama putnici mogu dokazati da su potpuno vakcinisani, da imaju negativan PCR test ili potvrdu da su u proteklih 180 dana preležali kovid, odnosno da imaju dovoljno antitela. Do sada svega 18 država izvan EU imaju standardizovane kovid19 potvrde.
Digitalni kovid sertifikat EU nije putni dokument te stoga vlasnici srpskog digitalnog kovid sertifikata ne ostvaruju pravo ulaska u državu članicu EU automatski. Nosioci srpskog sertifikata i dalje moraju da provere da li ispunjavaju uslove za ulazak i da pažljivo provere konkretne uslove koje propisuje država članica njihovog odredišta (uključujući prihvatanje ili neprihvatanje vakcine registrovane na srpskom kovid sertifikatu). Štaviše, nosioci srpskog sertifikata koji žele da putuju u EU treba pažljivo da provere interna pravila države članice (na primer, zahteve za pristup objektima kao što su hoteli ili restorani u zemlji), pošto se ova pravila mogu razlikovati od jedne zemlje do druge. U zavisnosti od epidemiološke situacije, države članice EU mogu postaviti dodatne zahteve, kao što je testiranje ili mogu preduzeti posebne mere zaštite za svoje građane, poput obaveznog nošenja maski, ograničavanje poseta javnim prostorima (kao što su restorani) na vakcinisane građane ili osobe vakcinisane određenim vakcinama, odnosno uvesti karantinske mere. Pregled nacionalnih ograničenja putovanja i mera zadržavanja dostupan je na veb-stranici https://reopen.europa.eu/en, na kojoj takođe možete doći do nadležnih organa svake države članice EU i saznati više detalja o njihovim zahtevima.