Sremska Mitrovica – Proteklog vikenda u Sremskoj Mitrovici održala se jedna od najmasovnijih manifestacija u gradu namenjena deci i omladini, kao i prethodnih i ove godine Sportske igre mladih okupile su više stotina učesnika koji su se nadmetali u šest disciplina.
U nešto izmenjenom i smanjenom obimu zbog virusa korona, ali uz izuzetnu organizaciju, puno pozitivne energije, smeha i u znaku fer pleja, osnovci su se takmičili u fudbalu, basketu 3 na 3, tenisu, stonom tenisu, igri između dve vatre i u trkama na 60 metara. U ovoj disciplini nadmetali su se i predškolci, dok su srednjoškolci ove godine imali priliku da odmere snagu na košarkaškom terenu. Da je sve proteklo u najboljem redu, onako kako to na takmičenjima u Mitrovici obično i biva, rekao je generalni sekretar gradskog Sportskog saveza Nemanja Crnić – pokretačka snaga brojnih manifestacija i sportskih nadmetanja u gradu na Savi.
On se na samom početku priče vratio nekoliko godina unazad, odnosno na 2014. godinu kada su, nedugo nakon majskih poplava Sportske igre prvi put organizovane i to ne samo u Sremskoj Mitrovici, nego i u Srbiji. Za to je u velikoj meri, navodi on, zaslužan tadašnji gradonačelnik, a sada ministar poljoprivrede u Vladi Republike Srbije Branislav Nedimović.
„Proleće te 2014. godine imali smo jednu specifičnu situaciju, kao što je i sada slučaj, mnogi su se pitali kako i da li ćemo mi uspeti da organizujemo Sportske igre i na koji način ćemo sve to izvesti, a mi smo baš na Gradskoj plaži, popularnim „Brionima“ i terenima koji se nalaze na toj lokaciji, a ne puno pre toga bili pod vodom, održali nekoliko nadmetanja i tako otvorili sezonu leta na Savi. Učešće u manifestaciji već te prve godine je uzeo veliki broj dece koja su se takmičila u pet sportova. Inače, značaj ove manifestacije i sve ono što ona predstavlja i promoviše, prepoznao je tadašnji gradonačelnik Nedimović i on je bio prvi gradonačelnik u Srbiji koji joj je dao podršku i pomogao da se ona u Mitrovici i održi“, priča Crnić.
U narednim godinama, Sportske igre su rasle – broj dece učesnika je bio sve veći, broj sportova u kojima su se nadmetala takođe, a propratni sadržaj bio je sve zanimljiviji za sve starosne grupe, pa su se tako prethodne dve godine Igre završavale sa koncertima, prvo Crvene jabuke, a zatim i Parnog valjka.
Dobra organizacija i kvalitetan program nisu samo privukli Mitrovčane, nego su se u Igre uključila i deca iz regiona, pa su iz godine u godinu dolazili takmičari iz drugih opština i gradova – Šida, Rume, Inđije, Novog Sada, Čelareva, Novih Banovaca, Beograda. Gosti sa strane su nastupali na sportskim borilištima u gradu i ove godine.
„Prosto i jednostavno, ljudi, deca vole da dođu u Sremsku Mitrovicu zato što znaju da ovde imaju pre svega fer i dobre uslove za takmičenje, jer nikada nismo nikog favorizovali, a zato što smatramo da nije poenta i nije najvažnije u celoj priči ko će biti prvi, već afirmacija sporta među decom, afirmacija rekreativnog sporta“, priča dalje Crnić.
On kaže da je sa Sportskim igrama mladih rastao i sam Sportski savez Grada Sremska Mitrovica i da se one i najbolji pokazatelj tog rasta. Savez je postao izuzetno aktivan, razni i brojni programi, takmičenja, manifestacije i aktivnosti organizuju se svakodnevno, a broj dece uključen u sve što Savez radi za njih samo raste.
“Sportski savez Sremske Mitrovice je osnovan 2005. godine i do 2012. je postojao manje – više samo na papiru, međutim to se te pomenute godine promenilo i mislim da samo naš učinak od prethodnih nekoliko dana kada smo pored Igara u našem gradu imali i turnir u basketu 3×3, kao i posete predstavnika sa predsednicima Fudbalskog saveza Srbije i Kajakaškog saveza Srbije pokazuju da smo sada jedan od najaktivnih gradova u Srbiji. Imali smo više takmičenja i više dece na terenima od Beograda i Novog Sada”, priča dalje sekretar.
On kaže da je oformljen kvalitetan tim koji radi na realizaciji ovog, ali i ostalih dešavanja i da je to sada jedan dobro organizovan sistem koji ne zavisi od pojedinca.
Crnić ponovo pominje Nedimović, za kojeg kaže da je i sam ljubitelj sporta i da je tu svoju ljubav na pravi način i pokazao sa brojnim projektima koje je grad realizovao, a tiču se ulaganja u sportsku infrastrukturu i rad samih klubova, te mu se u ime Saveza, ali i sportista na tome i zahvaljuje.
“Dosta toga, da ne kažem oko 90%, onoga što smo u Savezu planirali da realizujemo smo do sada i realizovali. Neki naši ciljevi su ispunjeni i prevaziđeni, ali ima i nekih stvari koje su ipak ostale naša rak rana, da se tako izrazim, određenih segmensta u kojima nismo uspeli da postignemo željene rezultate. To je pre svega rekreativni sport starijih. Ni moj entuzujazam kao sekretara Saveza, ni planovi, ni brojni programi koje smo imali za tu kategoriju nisu uspeli da nateraju odrasla lica, rekreativce da se na nekiom širem planu bave sportom. Mi imamo razvijen rekreativni sport, dovoljno je uveče otići na savski kej i videti koliko ljudi trči, postoje određene organizovane grupe ljude koje igraju fudbal, tenis, košarku i Savez sa njima ima kontakt, čak organizujemo i takmičenja za njih, ali daleko je to od obima koji je predviđen zakonom i koji bi doneo benefite u smislu zdravlja, ali i ekonomije”, objašnjava Crnić.
On kaže da je još jedan problematičan sektor mitrovačkog sporta predstavljao nedostatak stručnih ljudi, ali da se na njemu radilo u prethodnom periodu, te da je sada situacija na tom polju znatno bolja.
“Kada su u pitanju slabosti sporta u gradu u startu smo uočili da imamo problem s kadrovim, trebalo je raditi na struci i ja sam godinama forsirao priču trenera i stručnih lica u sportu, tako da je nakon svih ovih godina broj trenera povećan za oko sto. Uspeli smo da pokrijemo sve sportske grane u kojima nije bilo trenera, ali slabost koju nismo uspeli da otkolonimo jeste nedostatak sudija, delegata, zapisničara, merioca vremena. Mi više nemamo sudija, tek nekolicinu njih u fudbalu, ostali smo bez odbojkaških sudija, košarkaških sudija, nemamo sudije za sportska takmičenja, nemamo rukometnog sudiju i to već dvadesetak godina. Nedostatak na kojem prosto moramo raditi, tako da ćemo od početka septembra pokrenuti neku “školu” upravo za sudije, delegate, zapisničare i merioce vremena, prvo među srednjoškolcima, odnosno učenicima trećeg i četvrtog razreda srednjih škola, a zatim i među sportistima iz klubova koji su zainteresovani za taj segment”, kaže sekretar.
Prema njegovim rečima većina sportskih grana u gradu je dobro pokrivena, klubovi su finansijski potpomognuti od strane Saveza, odnosno lokalne samouprave u onoj meri u kojoj je to budžet dozvoljavao, radilo se na izgradnji infrastrukture, adaptiranju raznih terena, stipendiranju najboljih pojedinaca…
“Na polju infrastrukture, što mi je posebno drago, dosta je rađeno u prethodnom periodu izgrađen je bazen, nekoliko terena, zatim su vršene razne adptacije, jer infrastruktura je izuzetno bitna i naši sportisti zaslužuju dobre uslove za trenažni proces. Naveo bih samo sjajan Atletski stadion, za koji lično mislim, da nije u dovoljnoj meri iskorišćen od strane građana, kao i da naša dva atletska kluba treba da budu bolje organizovana. Njihov problem je što su razjedinjeni i to mi je još jedna rak rana koji nisam uspeo da saniram i izlečim ni posle osam godina. Nisam uspeo da dođem do toga da se formira jedan klub, ali na tome radim poslednjih godinu dana i ukoliko se ta dva kluba spoje biće to jedan od najboljih klubova u Srbiji, ovako nisu blizu vrha”, kaže Crnić.
On ističe da Atletski stadion dobro funkcioniše kao ustanova, da je očuvan, čist, kvalitetan, ali i da programi na njemu mogu da budu obimniji sa tačke gledišta građana, odnosno dece iz našeg grada. Broj dece na stadionu, kaže sekretar” treba i mora biti veći.
“Imamo tradiciju sporta u Mitrovici koja je fenomenalna, lokalnu samouprava koja želi da ulaže u sport i pomaže mu maksimalno koliko može, zatim činjenicu da je naš grad zaista rasadnik talenata, sve to je osnova na kojoj se zasniva rad Sportskog saveza, uz dobru organizaciju, sjajnu podršku, stručan kadar, puno volje i ljubavi sport u našem gradu može samo da ide napred”, završava Crnić.