MINIMALAC, PORODILJE I TRUDNICE Ko ima pravo na državni dodatak, a ko ne

Od strane Ozon
0 komentari

Imaju li trudnice i porodilje pravo na minimalac od oko 30.000 dinara koji će država tri meseca isplaćivati poslodavcima za svakog radnika. Ovo je jedno od najčešćih pitanja mnogih dama u prethodnih nekoliko dana, a koliko ima da je država obelodanila paket ekonomskih mera kao podršku građanima i privredi.

Odgovor ima svoje dve strane. Pravo na minimalac imaju ako im poslodavac plaća zaradu ili naknadu zarade na sopstveni teret, dakle iz svojih sredstava, bez prava na refundaciju (makar i za deo meseca).

S druge strane, za sve naknade zarada koje u celosti padaju na teret države ne isplaćuje se minimalac i to se odnosi i na porodilje koje se nalaze na porodiljskom odsustvu, potvrdili su u Ministarstvu finansija.

Inače, prema Zakonu o finansijskoj podršci porodici s decom, naknada za porodiljsko bolovanje se manje-više obračunava na isti način za sve mame, bez obzira u kakvom su radnom statusu. Naknada zavisi od toga koliko je porodilja radila tokom 18 meseci pre otvaranja trudničkog, odnosno porodiljskog bolovanja.

Prilikom obračuna naknade, u obzir se uzima bruto plata kao osnovica. To utvrđuje lokalna samouprava, a ne poslodavac i ti podaci se evidentiraju u Centralnom registru obaveznog socijalnog osiguranja. Kao relevantno se uzima ono što postoji na dan podnošenja zahteva.

Ako je novopečena mama zaposlena kod poslodavca, bilo da ima ugovor o radu na neodređeno ili određeno vreme, ostvaruje pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta.

Svim mamama preduzetnicama i onima koje nisu angažovane po ugovoru o radu zarada se obračunava tako što se bruto osnovice zarada ostvarenih u prethodnih 18 meseci, ili kad su žene koje su poljoprivredni osiguranici u pitanju 24 meseca, podele sa 1,5.

Možda Vam se svidi i