Šta su članovi Kriznog štaba govorili o činjenici da se više ne susreću sa novinarima svakog dana, već pitanja dobijaju mejlom.

„Bitno je da građani znaju, mi se nalazimo u nedelji najbitnijoj za nas, mogućnost prenošenja je najveća sada. S obzirom na to, virus je ušao i u agencije, redakcije, ima obolelih, mi želimo da vodimo računa o svakom građaninu, stav je bio da sprečimo da dođe do te mogućnosti širenja infekcije,“ rekao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar.

Iz redakcija medijskih kuća koje su do sada prisustvovale konferencijama za štampu Kriznog štaba još se niko nije oglasio u vezi iznesenog, da u redakcijama ima obolelih.


„Rekli smo da smo saglasni sa tom odlukom, pojavljuje se korona po redakcijama, saznajemo za to. Taj je razlog bio da se pristane na online pitanja, nismo dubiozno o tome razmišljali iskreno. To se radi i u drugim zemljama, nismo videli problem u tome. Ako možemo da izbacimo politiku,“ rekao je prof. dr Kon.

Lončar je iskoristio priliku i da kaže da Krizni štab neće odgovarati na politička pitanja.

„Promenili smo praksu, mi kao lekari nećemo odgovarati na politička pitanja, sva koja su vezana za predsednika ili predsednicu Vlade, neka oni odgovore, mi se bavimo stručnim pitanjima, jer se bavimo spasavanjem ljudskih života, to ćemo raditi dostojanstveno objašnjavajući ono na šta mi možemo da utičemo,“ rekao je on.

UNS: Važno omogućiti novinarima da direktno postave pitanje

Udruženje novinara Srbije smatra da bi Vlada trebalo da razmotri odluku da novinari više ne mogu da prisustvuju konferencijama na kojima lekari i zvaničnici odgovaraju na njihova pitanja, jer je, kažu, važno omogućiti novinarima da direktno postave pitanje, u interesu javnosti.

UNS svoj stav objašnjava time što je, kažu, u danima kada su informacije o širenju epidemije, konferencije za novinare služile da umire strah građana, ključno omogućiti novinarima da direktno postave pitanja stručnjacima, kako bi javnost došla do svih podataka.

U UNS-u smatraju i da Palata Srbija pruža dovoljno prostora da se u nju bezbedno smeste svi novinari i da niko ne bude zdravstveno ugrožen.

Ako zbog bilo čega to nije moguće, traže od vlade da omogući novinarima da pitanja postavljaju iz svojih redakcija putem video-linka ili interneta.

Vlada Srbije juče je, zbog sve veće zabrinutosti novinara, snimatelja i fotoreportera za njihovo zdravlje, i nakon prigovora o ugroženosti na konferencijama za medije predsednika i članova vlade, kao i stručnjaka, odlučila da novinari, počev od danas, pitanja za redovne konferencije za medije, svakoga dana u 15.00 časova, postavljaju onlajn.

Novinari, pitanja za doktore i stručnjake mogu da dostave najkasnije do 14.30 časova na e-mail adresu press@gov.rs.

Možda Vam se svidi i