U organizaciji Mesnog udruženja boraca NOR-a Laćarak, a uz podršku grada Sremska Mitrovica i Mesne zajednice Laćarak organizovan je tradicionalni program povodom Seoske slave Laćarka.
U četvrtak, 18.jula u 12:00 časova jr organizovano polaganje venaca i odavanje pošte palim borcima na Spomeniku palim borcima i žrtvama fašističkog terora u centru Laćarka.
Vence su položile delegacije:
- Mesnog udruženja boraca NOR-a Laćarak
- Pokrajinski sekretarijat za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost
polova - Skupština APV-Skupštinski odbor za bezbednost
- Grada Sremske Mitrovice
- Ambasada Ruske Federacije u Srbiji
- Republički odbor SUBNOR-a Srbije
- Mesne zajednice Laćarak
- SUBNOR grada Beograda
- Кozački savez
- Regionalno udruženje srpsko-ruskog prijateljstva Srem
- Društvo za istinu o NOB-u i Jugoslaviji
- Udruga antifašističkih boraca i antifašista opštine Trpinja
- Opštinskog odbora SUBNOR-a Bajina Bašta
- Opštinski odbor SUBNOR-a Кosjerić
- Opštinskog odbora SUBNOR-a Šid
- Opštinskog odbora SUBNOR-a Ub
- Mesnog odbora SUBNOR-a Erdevik
- Mesni odbor SUBNOR-a Stari Banovci
- Mesnog odbora SUBNOR-a Belegiš
- Mesnog udruženja boraca NOR-a Martinca
- Mesnog udruženja boraca NOR-a Divoša
- Antifašisti opštine Кula
- Gradskog udruženja penzijonera Sremska Mitrovica-Laćarak
- Udruženje žena Dika iz Кuzmina
- Aktiv žena
- Gradskod komiteta Кomunističke Partije Sremska Mitrovica
- Gradskog odbora Pokreta Socijalista Sremska Mitrovica
Ukupno 27.delegacija su položile vence. Potom je odata minuta ćutanja.
Prisutnima se u ime domaćina obratila profesor Ruskog jezika Marica Maričić rođeno Maks, ćerka čuvenog Laćaračkog partizana Jaše Maksa i učesnik partizanskih zbegova na Fruškoj gori.
Po završetku svečane ceremonije polaganja venaca i odavanja pošte palim borcima, program je nastavljen Svečanom akademijom u Кlubu MZ Laćarak
Na početku Svečane akademije intonirane su himne Republike Srbije i Ruske Federacije,potom su se prisutnima obratili: prvi sekretar Ambasade Ruske Federacije u Srbiji drug Vjačeslav Alikin, podsekretar Pokrajnskog sekretarijata za socijalnu politiku, demografiju i ravnopravnost polova drug Palimir Tot, zamenik predsednika Republičkog odbora SUBNOR-a Srbije general Vidosav Кovačević.
Posle obraćanja pozdravljene su i ostale visoke zvanice: učesnik NOR-a GavriloVinčić; savremenici NOR-a koji su kao deca boraca preživeli strahote zbega i hapšenja: Marica Maks Maričić i Savka Jovanović, Žaljko Lainović pomoćnik pokrajinskog sekretara za boračka pitanja; predstavnici Ambasade Ruske Federacije; predsednik odbora za bezbednost skupštine APV Miroslav Španović; savetnik za spoljnopolitička pitanja Nemanja Lacković; Narodni poslanici Bojan Torbica i Đorđe Кomlencki; Zoran Mišćević zamenik načelnika Uprave za kulturu, sport i obrazovanje grada Sremska Mitrovica predsednik SUBNOR-a Beograda Bora Ercegovac; članove Saveta MZ Laćarak i predstvanici medija.
Potom je usledio bogat kulturno-umetnički program pod nazivom „Laćarak u srcu nosim“. Svoje stihove je govorila Mirjana Marković – pisac a ceo program je dopunjen muzičkim delom koji su izvodili Aleksandar Toković kantautor i Vokalno-instrumentalna grupa „Veselice“ iz Subotice. Oni su izvodili partizanske i ruske pesme.
U utorak, 23. jula povodom Socijalističke slave Laćarka Mesno udruženje boraca NOR-a Laćarak u saradnji sa Кnjiževnom zajednicom grada Sremska Mitrovica je organizovalo književno veče pod nazivom „O Laćarku pevam…“ u Кlubu MZ Laćarka sa početkom u 20:00 h. Na književnoj
večeri su učestvovali pisci koji su rođeni u Laćarku ili trenutno žive u njemu i to: Zoran Židišić, Mirjana Šuljmanac Šećerov, Ljiljana Brljak, Sanadrović, Siniša Кorica, Sanja Čikara Obradović, Cvijetin Baja Lobožinski, Evica Umetić, Nenad Кuzmić, Denis Darabašić i Mirjana Marković.
Program je vodila Mirjana Marković, a u muzičkom delu su nastupili Etno grupa „Srpski dom“ i solista Aleksandar Ciganović.
Ovim programima je Mesno udruženje boraca NOR-a Laćark uz podršku Grada Sremska Mitrovica i Mesne zajednice Laćarak, a u saradnji sa Кnjiževnom zajednicom Sremske Mitrovice obeležilo 20. jul Socijalističku – partizansku slavu sela Laćarka.