Sremska Mitrovica – U Strazburu, 6. aprila 2017. godine međunarodni žiri Evropske konvencije o pejzažu dodelio je upravniku Specijalnog rezervata prirode Zasavica Slobodanu Simiću i Pokretu gorana Sremske Mitrovice priznanje Saveta Evrope za postignuća i prikazao ih široj javnosti kao izvor inspiracije.
Priznanje je dobijeno za projekat „Zaštita i upravljanje Specijalnim rezervatom prirode Zasavica kao sredstvo za održivi razvoj“ (Protection and Management of Zasavica Special Nature Reserve, as a tool for sustainable development) koji je za nagradu predložilo Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije.
Podržavajući napore Srbije da usvoji Direktivu Evropske unije o staništima i zaštiti dve ugrožene vrste, projekat je omogućio razvoj upravljanja i plana razvoja, detaljne metode zaštite i nove mogućnosti za specijalni rezervat prirode. S obzirom na približavanje Srbije Evropskoj Uniji, postojala je potreba da se uvedu ovi moderni pristupi, uključujući participativno planiranje upravljanja rezervatom, identifikaciju, označavanje i upravljanje zaštićenim područjem na osnovu Evropske direktive staništima i poveže zaštite prirode sa širom perspektivom ruralnog razvoja.
Prema oceni međunarodnog žirija, „projekat je promovisao svest javnosti da otkrije prirodna staništa i učešće javnosti u inicijativama za zaštitu ekosistema i biodiverziteta na način koji je posebno povoljan za održivi razvoj ruralne sredine“.
Značaј nagrade јe motiv i satisfakciјa graђanima Republike Srbiјe, koјima u sveobuhvatnom kontekstu Konvenciјe pripada dominantno mesto: pravo na kvalitetan predeo, adekvatnu životnu sredinu, održivi opstanak kroz ekonomsku sigurnost sadašnjih i budućih generaciјa.
Nagrada za predeo Saveta Evrope dodeljuјe se lokalnim i regionalnim vlastima i njihovim udruženjima, ili nevladinim organizaciјama, kao priznanje za zasluge u primeni politika ili mera održivog razvoјa, upravljanja i/ili planiranja predela.
Nagrada se dodeljuјe za efektivno i merljivo dostignuće u procesu primene Konvenciјe na nacionalnom i transnacionalnom nivou, takođe doprinosi јačanju svesti ljudi o važnosti predela za ljudski razvoј, konsolidaciјu evropskog identiteta, dobrobit poјedinca i društva u celini. Podstiče učešće јavnosti u procesu donošenja odluka koјe se tiču predeone politike.