Pripadnici „jačeg pola“ žive kraće, češće obolevaju i dižu ruku na sebe, više stradaju u tinejdžerskom periodu i češće umiru od fatalnih bolesti. Za razliku od njih žene u Srbiji, duže žive, obrazovanije su, više koriste internet, ali zato dvostruko više rade u kući i poslednjih godina drastično manje kuvaju.
Ovo je analiza, koju je uradio Republički zavod za statistiku (RZS), u okviru publikacije „Žene i muškarci“, koja je usmerena na otklanjanje nejednakosti među polovima i unapređenje jednakih mogućnosti za sve.
Podaci koji su objavljeni su raznovrsni i tiču se raznih oblasti, kao što je zdravstvo, prosveta, donošenje odluka, zaposlenost, zarade i ovo su neki od tih podataka.
Podaci iz Popisa iz 2011. godine pokazuju da žene čine 51,3 odsto od ukupnog broja stanovnika. Prosečna starost žena je 43,5 godina, a muškaraca 40,8 godina. Posmatrano po starosti, kod sredovečnog i starog stanovništva veći je broj žena, dok su kod mlađeg stanovništva muškarci brojčano dominantniji.
Žene dvostruko više rade u kući nego muškaraci
Istraživanja o korišćenju vremena iz 2010. i 2015. godine potvrdila su stereotipe koji važe na našim prostorima. Bez obzira na to da li su zaposlene ili ne, žene, u odnosu na muškarce, dvostruko više vremena rade u kući, a upola manje vremena provode na plaćenim poslovima. Za zaposlene žene, rad u kući postaje druga smena. Najveće razlike u vremenu su kod aktivnosti koje se odnose na lične potrebe i slobodno vreme. I žene i muškarci u 2015. godini manje vremena su proveli u zadovoljavanju ličnih potreba, tako da je razlika u vremenu „nadoknađena“ u korist aktivnosti tokom slobodnog vremena.
U kućnim poslovima žene provode četiri, a muškarci dva sata
Žene, bez obzira na stepen obrazovanja, više rade u ukupnim poslovima od muškaraca. Što su obrazovanije, više vremena provode na plaćenim poslovima, kao i muškarci. Bez obzira na obrazovanje, na kućnim poslovima žene provode oko četiri i po sata, a muškarci oko dva sata.
Duže trajanje neplaćenih aktivnosti u 2015. godini žene su ostvarile kod aktivnosti brige o drugim licima i o sopstvenoj maloletnoj deci, a muškarci u održavanju stana i domaćinstva i u brizi o sopstvenoj deci. Za pet godina, došlo je do smanjenja vremena provedenog u kuvanju i spremanju hrane kod oba pola, s tim što je kod žena ovo smanjenje drastičnije. Kada bi se rad u domaćinstvu plaćao po minimalnoj ceni sata, za rad u domaćinstvu koje su žene starosti 15 i više godina obavljale 2010. godine trebalo je da se izdvoji 116 evra mesečno, a u 2015. godini 138 evra, što na godišnjem nivou iznosi 1.390 evra, odnosno 1.650 evra.
Trogodišnje škole više završavaju dečaci
Trogodišnje srednje stručne škole završava skoro tri puta više dečaka nego devojčica. Devojčice su brojnije kada je reč o tekstilstvu i kožarstvu, ličnim uslugama i zdravstvu i socijalnoj zaštiti. Među učenicima koji završavaju gimnaziju više je devojčica (58 odsto) nego dečaka (42 odsto). Takođe, devojčice su u većini među učenicima koji završavaju srednje stručne četvorogodišnje škole (53 odsto devojčica prema 47 odsto dečaka). Dečaci su brojniji kada je reč o elektrotehnici, mašinstvu, geodeziji i građevinarstvu, saobraćaju, šumarstvu i obradi drveta i geologiji i rudarstvu.
Žene više upisuju i završavaju fakultete
Visoke škole i fakultete više upisuju i završavaju žene. Među upisanim studentima žena je 56 odsto, a među diplomiranim 58 odsto (podaci za 2016. godinu). Među diplomiranim studentima u 2016. godini, žene čine više od polovine, dok su muškarci dominantni u informatici i komunikacionim tehnologijama (74 odsto) i inženjerstvu, proizvodnji i građevinarstvu (63 odsto). U uslugama su izjednačena oba pola (50 odsto).
Doktorira više žena
U 2016. godini doktoriralo je više žena (57 odsto) nego muškaraca (43 odsto). Žene čine većinu u mnogim područjima obrazovanja, a muškarci su brojniji u inženjerstvu, proizvodnji i građevinarstvu (57 odsto) i uslugama (69 odsto).
Uprkos tome, među članovima SANU dominiraju muškarci. U 2016. godini preko 90 odsto svih članova su muškarci. U Odeljenju društvenih nauka nema nijedne žene.
Žene kompjuterski pismenije
Među zaposlenima na poslovima istraživanja i razvoja u 2016. godini muškaraca ima 4 odsto više nego žena, a sličan odnos je i među istraživačima. Najveće učešće žena istraživača je u medicinskim naukama, skoro 60 odsto, a najmanje u inženjeringu i tehnologiji (37 odsto). U većini starosnih grupa kompjuterski su pismenije žene nego muškarci. U starijim starosnim grupama, među korisnicima računara brojniji su muškarci. Većina korisnika interneta su, takođe, žene.
Žene duže žive, muškarci češće oboljevaju
Očekivano trajanje života, prema podacima vitalne statistike za 2016. godinu, za žene iznosi 78, a za muškarce 73. godine. Prema podacima iz 2016. godine, 85 odsto žena i 86 odsto muškaraca nije posetilo lekara u poslednjih godinu dana, iako su imali zdravstvenih problema. Kao glavne razloge naveli su da nisu mogli finansijski da priušte posetu lekaru (26 odsto), da su očekivali da će im se zdravstveno stanje stabilizovati (24 odsto) i postojanje liste čekanja na pregled (14 odsto).
Muškarci su zbog bolesti više bili u bolnici u odnosu na žene, tačnije u periodu 2006–2016. godine broj dana hospitalizacije povećao se za milion kod žena odnosno za 1,2 miliona kod muškaraca. Najčešći uzroci hospitalizacije žena su spontani porođaj i porođaj carskim rezom kod jednoplodne trudnoće, a kod muškaraca razlog je preponska kila odnosno angina pektoris. Prema podacima iz 2016. godine, skoro dva puta je više muškaraca nego žena koji umru u starosnoj dobi od 30 do 59 godina, i to uglavnom od bolesti krvotoka i tumora. Četiri puta više muškaraca nego žena umire usled saobraćajnih povreda. Prema podacima za 2016. godinu, tri puta više muškaraca nego žena izvršilo je samoubistvo
Najviše nezaposlene mlade žene
Stopa zaposlenosti žena iznosi 38,1 odsto, a muškaraca (52,8 odsto). Kada je reč o ženama i muškarcima koji su u braku, rodni jaz je znatno manji, i to u korist žena. Stopa zaposlenosti kod udatih žena iznosi 68 odsto, a kod oženjenih muškaraca 64 odsto. Nezaposlenost je najprisutnija kod mladih žena, uzrasta 15–24 godine, gde stopa nezaposlenosti dostiže 39,5 odsto. Ni mladi muškarci nisu u mnogo boljem položaju kada je reč o nezaposlenosti. Kod njih je stopa nezaposlenosti 32,2 odsto.
Žene su manje plaćene
Platni jaz između žena i muškaraca za 2014. godinu iznosio je 8,7 odsto, što znači da su žene bile manje plaćene od muškaraca. Ovaj podatak svrstava Srbiju među zemalje sa najnižim platnim jazom u Evropi. Međutim, ako se zarade posmatraju prema stepenu obrazovanja ili zanimanjima, razlike u zaradama između žena i muškaraca su znatno veće od prosečnog platnog jaza, najčešće u korist muškaraca.
Dečaci više kradu od devojčica
U 2016. godini, 93 odsto svih maloletnika kojima su izrečene krivične sankcije su dečaci. Najbrojnije krivično delo za koje je maloletnicima izrečena krivična sankcija je teška krađa: 20 devojčica i 525 dečaka. Najveći procenat maloletnih počinilaca krivičnih dela kojima su izrečene krivične sankcije u istoj godini (31 odsto) jesu devojčice od 16 i dečaci od 17 godina. Za najteža krivična dela, ubistvo i teško ubistvo, u 2016. godini osuđeno je 10 žena i 156 muškaraca. U istoj godini, za krivično delo nasilje u porodici osuđeno je 100 žena i 1.965 muškaraca. Za isto delo, na kaznu uslovnog zatvora osuđeno je 71 odsto žena i 63 odsto muškaraca. Oštećeni (žrtve) za nasilje u porodici su 77 odsto žene a 23 odsto muškarci.
Samo šest odsto gradonačelnika su žene
Samo 6,6 odsto gradonačelnika ili predsednika opština su žene, a među odbornicima ih je 31,2 odsto.
U svim javnim tužilaštvima u 2016. godini je 40 odsto žena javnih tužilaca a 60 odsto muškaraca. Žene su najmanje zastupljene u višim javnim tužilaštvima (32 odsto). Od ukupnog broja zamenika javnih tužilaca, 55 odsto su žene a 45 odsto muškarci. Žene zamenici javnih tužilaca su u najnižem procentu zastupljene u Tužilaštvu za organizovani kriminal (30 odsto), dok su muškarci u najnižem procentu zastupljeni u osnovnim javnim tužilaštvima (42 odsto).
U sudovima opšte nadležnosti u 2016. godini je 68 odsto žena sudija, a 32 odsto muškaraca. Najviše žena sudija radi u osnovnim sudovima (70%). Najviši procenat žena je u Prekršajnom apelacionom sudu (82 odsto), dok je u istom sudu procenat muškaraca najniži (18 odsto).
(Sonja Todorović) Blic