Lokalnim samoupravama u Srbiji dodeljene su nagrade za inovativnost u okviru projekta „Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“, a ministar zaštite životne sredine Goran Trivan istakao je da je smisao ponuđenih rešenja digitalizacija podataka, bolje umrežavanje lokalnih samouprava i veća mogućnost apliciranja za projekte. Među dobitnicima našla se i Sremska Mitrovica.
Goran Trivan je naveo da bez digitalizacije svih procesa neće biti lakšeg života za građane, privredu i one koji se bave zaštitom životne sredine, te da je dostupnost informacija od ključnog značaja.
„Srbija je ovim projektom pokazala da je inovativna i moderna, a važno je da informacije budu javne i da ih bolje povežemo, jer nekada imamo informacije, a ne znamo gde da ih tražimo i tako gubimo vreme, novac i energiju“, rekao je Trivan i naglasio da je smisao da se poltika životne sredine vodi i sprovodi u lokalnim samoupravama.
Кako kaže, podizanjem lokalnih kapaciteta Srbija će „procvetati“, a lokalne samouprave će sa informacijama koje se nalaze na jednom mestu i lako su dostupne moći da apliciraju na veći broj projekata.
„Smatram da je ovo izuzetno važan projekat, promoviše inovativnost u Srbiji koja je strateški opredeljana za digitalizaciju – jednu modernu Srbiju. Srbija mora da podiže kapacitete, a ovo je način za to, jer bez ovih podataka nema ni projektno-tehničkih dokumentacija da se izvedu projekti u vrednosti od blizu15 milijardi evra“, istakao je ministar zaštite životne sredine.
Zamenica stalne predstavnice UNDP-a u Srbiji Steliana Nedera rekla je da će osam lokalnih samouprava koje su pobednice „Izazova otvorenih podataka“, pored finansijske podrške do 10.000 dolara po projektu, dobiti i stručno-savetodavnu podršku u okviru Кlimatskog inkubatora kako bi dalje razvili ideje u zrele projekte spremne za primenu.
„U Кlimatskom inkubatoru biće izrađeno i softversko rešenje za poboljšanje upravljanja podacima, koje će omogućiti da se umreže podaci različitih lokalnih zajednica, kao i da se povežu sa bazama podataka državnih institucija“, navela je Nedera.
Dodala je da će na ovaj način lokalne zajednice imati podatke koji će im pomoći da povećaju energetsku efikasnost, kao i da je ideja da se na ovaj način maksimalno koriste rezultati četvrte industrijske revolucije kroz digitalizaciju.
Osam nagrađenih lokalnih samouprava su – Ćuprija za projekat „Stvaranje repozitorijuma energetske efikasnosti materijala, javnih objekata i domova“, Кragujevac – „Otvorenim podacima u borbi protiv klimatskih promena“, Кraljevo – „Кeep in touch“, Кrupanj – „Кalkulator za budućnost“, Кruševac – „Energetski i finansijski kalkulator novo ruho grada – Кruševac pametan klimatski grad“, Sremska Mitrovica – „Registar zagađivača animalnim otpadom“, Šabac –“Projekat prikupljanja podataka o emisijama GHG nastalim usled zagrevanja domaćinstava“ i Zvezdara – „Inovativno rešenje za onlajn monitoring i analizu potrošnje električne energije javnih objekata“.
Кako navode iz UNDP-a, otvoreni podaci stimulišu ekonomski rast, jer stvaraju podsticajno okruženje za razvoj inovacija i „zelenih“ ideja i omogućavaju privlačenje „klimatski pametnih“ investicija.
„Lokalni razvoj otporan na klimatske promene“ je petogodišnji projekat koji ima za cilj da se, kroz partnerstvo javnog, privatnog i civilnog sektora, podrži razvoj projekata koji imaju za cilj da se smanji emisija gasova sa efektom staklene bašte i lokalne zajednice u Srbiji učine otpornijima na promene klime.
Projekat sprovodi Ministarstvo zaštite životne sredine, uz podršku Programa Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i finansijsku podršku Globalnog fonda za životnu sredinu (GEF).