Oprema za navodnjavanje, plugovi, sejalice, sadilice, vadilice, motokultivatori, berači, novi plastenici, ali i traktor, poljoprivrednici u Srbiji mogu da nabave i to za pola cene ukoliko koriste podsticaje koje daje država. Osim toga, regresira se i novac koji izdvajaju za mineralno đubrivo.
Ovo je podrška na koju bi mogli da računaju poljoprivredici, a koje je Blicu dostavilo Ministarstvo poljoprivrede.
Podrška investicijama za nabavku novih mašina, opreme za unapređenje primarne poljoprivredne proizvodnje
Podsticaji obuhvataju podršku programima za podršku investicijama za nabavku novih mašina i opreme za unapređenje primarne proizvodnje biljnih kultura, uključujući i povrće, i to:
– nove mehanizacije i opreme za navodnjavanje (oprema i sistemi za navodnjavanje, prskalice, pumpe, raspršivači, slavine, agregati…)
– novih mašina i opreme za obradu zemljišta, setvu, sadnju, prihranjivanje/đubrenje, rezidbu, berbu/žetvu i transport (plugovi, tanjirače, priključni kultivatori, sejalice, sadilice, vadilice, rasipači mineralnog đubriva, nasloni za zasade, tresači i berači povrća, motokultivatori i druge priključne mašine)
– nove mehanizacije i opreme za zaštitu od bolesti, štetočina, korova, grada, niskih i visokih temperatura (protivgradna mreža sa nosačima, različiti materijali za pokrivanje povrtarskih kultura od izmrzavanja – agrotekstil, kao i materijali za pokrivanje zasada u cilju zaštite od visokih temperatura – mreže za senčenje, traktorske prskalice, traktorske kosačice, traktorski atomizeri, rotofreze, zadimljivači…)
– novih plastenika i opreme za proizvodnju u zaštićenom prostoru (konstrukcija za plastenike, folije za pokrivanje, folije za senčenje, mreže za senčenje, oprema za ventilaciju, hlađenje i grejanje, sistemi za navodnjavanje i đubrenje i oprema za ispitivanje parametara u zaštićenom prostoru)
– nove opreme i mašina za pripremu proizvoda za tržište (boks palete)
Podsticaji se utvrđuju u u iznosu od 50% od vrednosti realizovane prihvatljive investicije umanjene za iznos sredstava na ime poreza na dodatu vrednost, odnosno u iznosu od 65% od ove vrednosti u području sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi. Najviši ukupni iznos podsticaja koji korisnik može da ostvari u jednoj kalendarskoj godini je tri miliona dinara.
Podrška investicijama u preradi i marketingu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda za nabavku opreme
Odnosi se na investicije u preradi i marketingu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda voća, povrća i grožđa. Maksimalni iznosi podsticaja koji korisnik može da ostvari u jednoj kalendarskoj godini je pet miliona dinara, i to u iznosu od 50% od iznosa investicije.
Podsticaji se odnose na programe podrške u marketing i preradu povrća, i to kroz sledeće investicije:
– oprema i uređaji za sušenje povrća (sušare, oprema za sušare, oprema i uređaji za sušenje u vakumu, osmotsko ili mikrotalasno sušenje, liofilizatori i druga oprema i uređaji)
– oprema i uređaji za zamrzavanje povrća (tuneli za rashlađivanje, tuneli za zamrzavanje i druga oprema i uređaji)
– oprema i uređaji za zamrzavanje povrća (blanšeri sa opremom, pasterizatori, sterilizatori, paster kada i druga oprema i uređaji)
– oprema i uređaja za prijem, preradu, punjenje i pakovanje proizvoda od povrća (vage, inspekcione trake, mehanički filteri, razne pumpe, odvajači vazduha, suvi i vazdušni prečistači, oprema i uređaji za vađenje semene lože, odvajanje, sečenje, ljuštenje, mlevenje i pasiranje povrća, razni uparivači, uređaji za punjenje, doziranje i odmeravanje, uređaji za pakovanje sa pratećom opremom, uređaji za zatvaranje ambalaže, uređaji za etiketiranje i druga oprema i uređaji).
Osnovni podsticaj za biljnu proizvodnju
Pravo na podsticaj imaju sve biljne kulture, osim prirodnih livada, pašnjaka i neobrađenog zemljišta. Iznos sredstava je 2 hiljada dinara po hektaru i novac se uplaćuje na namenski račun podnosioca zahteva i namenjena su nadoknadi troškova u primarnoj biljnoj proizvodnji (pesticidi, zaštitna sredstva…).
Regres za mineralno đubrivo
Registrovana poljoprivredna gazdinstva koja se bave biljnom proizvodnjom, imaju pravo na regres za mineralno đubrivo za radove u poljoprivredi u iznosu od 10 dinara po kilogramu đubriva, najviše do 2.000 dinara po hektaru. Registrovana poljoprivredna gazdinstva, imaju pravo na regres ako u periodu od 1. oktobra prethodne godine do 30. septembra tekuće godine kupe đubrivo za radove u poljoprivredi.
Osiguranje useva, plodova, zasada i životinja
Regres se ostvaruje za površine koje su osigurane u periodu od 1. novembra prethodne do 31. oktobra tekuće godine u iznosu od 40%, odnosno 45% za područja sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi, od visine plaćene premije osiguranja, bez uračunatog poreza na premiju neživotnog osiguranja, a odnosi se na useve i povrtarske plodove.
Podsticaj za kupovinu novih traktora
Ostvaruje na osnovu prihvatljivih troškova investicije za nabavku novog traktora snage motora do 100 kilovata (kW), sa standardnim delovima, uređajima i opremom uključujući pripadajuću traktorskuabinu, koji se prvi put upotrebljava za izvođenje poljoprivrednih radova u povrtarstvu, kao i u voćarstvu i vinogradarstvu, i koji je proizveden najkasnije tri godine pre godine u kojoj se ostvaruje pravo na odobravanje podsticaja. Podsticaji se utvrđuju u u iznosu od 50% od vrednosti realizovane prihvatljive investicije umanjene za iznos sredstava na ime poreza na dodatu vrednost, odnosno u iznosu od 65% od ove vrednosti u području sa otežanim uslovima rada u poljoprivredi. Najviši ukupni iznos podsticaja koji korisnik može da ostvari u jednoj kalendarskoj godini je 1,8 miliona dinara.