Sremska Mitrovica – Opštu bolnicu u Sremskoj Mitrovici danas je posetio doc. dr Zoran Gojković, pokrajinski sekretar za zdravstvo Vlade AP Vojvodine, predstavnici Regionalne razvojne agencije Srem i lokalne samouprave, a povodom realizacije projekta „Take care“ u okviru kojeg je opremljeno Odeljenje za palijativno zbrinjavanje pacijenata.
Opšta bolnica Sremska Mitrovica je potpisnik Ugovora o partnerstvu za sprovođenje Projekta „Take care“ – Razvijanje i poboljšanje zdravstvenih i socijalnih usluga za ugrožene društvene grupe u okviru INTERREG IPA programa prekogranične saradnje Hrvatska – Srbija 2014-2020.
Pored mitrovačke bolnice u Projekat su uključeni još i Regionalna razvojna agencija Srem iz Rume, zatim Udruga osoba sa invaliditetom iz Vinkovaca „Bubamara“i Dom za starije i nemoćne osobe iz Iloka.
Ukupan budžet Projekta za sva četiri partnera iznosi 939.505.50 evra, dok za Opštu bolnicu Sremska Mitrovica iznosi 309.024,00 evra, od čega je 85% učešće evropskih fondova, odnosno 262.670,40 evra, a 15% učešće same Bolnice, odnosno 46.353,60 evra.
U cilju predfinansiranja projektnih aktivnosti, Bolnici je prošle godine od strane Razvojnog fonda AP Vojvodine odobren kratkoročni kredit u iznosu od 25 miliona dinara, sa rokom vraćanja do 12 meseci.
Opštoj bolnici Sremska Mitrovica dodeljena su, krajem 2017. godine, bespovratna sredstva u iznosu od 4 miliona dinara od strane Pokrajinskog sekretarijata za finansije, a namenjenih za potrebe učešća u sufinansiranju aktivnosti iz Projekta.
Predsednik skupštine Grada Sremska Mitrovica Tomislav Janković kratko je rekao da je zadovoljan načinom na koji je do sada projekat realizovan i dodao da je uloga lokalne samouprave da bude spona između Regionalne razvojne agencije Srem i partnera sa hrvatske strane.
Imlementacijom Projekta „Take care!“ („Brini se!“) sremskomitrovačka Bolnica će značajno podići kvalitet bolničkih usluga u delu palijativnog zbrinjavanja i nege. Do sada je zahvaljujući Projektu na Odeljenju za palijativno zbrinjavanje pacijenata adaptirano šest bolničkih soba u kojima je smešteno 12 specijalnih kreveta za palijativno zbrinjavanje pacijenata. Kroz projekat nabavljena je i sledeća medicinska oprema prema: respirator, 2 aspiratora, defibrilator, EКG aparat, centralni monitoring za 4 pacijenta, kiseonički set za centralnu distribuciju za 12 pacijenata, blateks, transportna bolnička kolica, 12 specijalnih bolničkih kreveta za palijativno zbrinjavanje i negu, 6 špric pumpi, 2 sanitetska vozila, kao i sledeća nemedicinska oprema: 2 računara sa štampačima, 2 klima uređaja, frižider, pribor za jelo, vitrine za medicinska sredstva. Zajedno sa dva sanitetska vozila ukupna vrednost opreme nabavljene u januaru 2018. godine iznosi 198.658 evra.
Saglasno projektnim aktivnostima, Opšta bolnica je u decembru 2017. godine zaposlila 6 medicinskih sestara-tehiničara, 1 psihologa, 1 spremačicu i 2 vozača čije se plate finansiraju iz budžeta Projekta.
Realizacja projekta „Take care“ startovala je 15. juna prošle godine, a predviđeno je da se isti zvanično završi 14. februara 2019. godine.
1 komentar
mogli ste nam malo objasniti šta je to palijativno a ne da mi neupućeni tražimo po netu.
Palijativno zbrinjavanje je aktivna i svebuhvatna briga o pacijentima koji boluju od teških i neizlečivih bolesti, što podrazumeva kontrolu simptoma njihovih bolesti kao i psihološku, socijalnu i duhovnu podršku pacijentima i njihovim porodicama
Komentari su zatvoreni.