* Od 1. januara cena megavat-sata u višoj tarifi iznosiće 55,84 evra dok će u nižoj tarifi cena biti 35,41 evro po megavat-satu * U ovom trenutku cena u višoj tarifi iznosi 47,35 evra, a u nižoj 30,05 evra

Od 1. januara sledeće godine računi za struju malih komercijalnih kupaca u Srbiji (mala i srednja preduzeća) biće uvećani do 18 odsto. Reč je o kolektivima koji troše do 350 megavat-sati struje na godišnjem nivou.

Na adrese takvih kupaca, ovih dana, stigao je dopis iz Elektroprivrede Srbije u kojim ih ta kompanija obaveštava o promeni cene električne energije. U tom dopisu se navodi da je „u skladu sa politikom obrazovanja cene električne energije i situacije na tržištu, korigovana cena za naredni period, za kategoriju malih komercijalnih kupaca“. Tako će od 1. januara cena megavat-sata u višoj tarifi za dvotarifno brojilo iznositi 55,84 evra dok će u nižoj tarifi ta cena iznositi 35,41 evro po megavat-satu. Cena za potrošače sa jednotarifnim brojilom biće 50,26 evra po megavat-satu. Reč je o cenovniku bez akcize i bez poreza na dodatu vrednosti u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije na dan prometa.

U ovom trenutku aktuelna cena u višoj tarifi za dvotarifno brojilo iznosi 47,35 evra po megavat-satu, a u nižoj 30,05 evra po megavat-satu. S obzirom da većina malih i srednjih preduzeća troši struju preko dana, u višoj tarifi, to znači da poskupljenje za njih iznosi 18 odsto. Sa druge strane, za one koje struju troše u nižoj, noćnoj tarifi poskupljenje iznosi 7,2 odsto. Ono što je interesantno je da je malim kupcima struje EPS dostavio novi cenovnik u evrima a ne u dinarima, odnosno u zvaničnoj valuti Republike Srbije.

Inače, tržište električne energije u Srbiji otvoreno je od 1. januara 2015. godine, što znači da svi kupci imaju pravo odabira snabdevača. U praksi to važi samo za komercijalne potrošače dok je cena struje za građane još uvek regulisana i snabdeva ih samo EPS. Firme koje su nezadovoljne cenom koju nudi EPS mogu da potraže drugog snabdevača. Međutim, to preduzeće snabdeva 98 odsto tržišta komercijalnih kupaca električne energije u Srbiji. Prema podacima Eurostata, komercijalne cene prema nivou potrošnje u prvoj polovini 2017. veće su u Hrvatskoj nego u Srbiji za čak 28,6 odsto, kada je reč o potrošnji od 500.000 do dva miliona kilovat sati.

Tržište je, kako je već naglašeno, potpuno otvoreno i za snabdevanje individualnih potrošača odnosno domaćinstava, ali s obzirom da su cene dobavljača daleko više od onih po kojima EPS distribuira struju građanima, u ovom trenutku u tom segmentu tržišta još uvek nema drugih ponuđača.

Izvor danas.rs

Možda Vam se svidi i