Sremska Mitrovica – U do poslednjeg mesta ispunjenoj čitaonici Bilblioteke „Gligorije Vozarović“ u Sremskoj Mitrovici juče je održana promocija pete zbirke pesama književnice Željke Avrić, pod nazivom „Jesam“.
Prema rećima autorke knjige zbirka sadrži oko 60 pesama koje se nastajale pojedinačno duži vremenski period.
„Pesme su nastajale pojedinačno, nevezano i u jednom trenutku kada sam pogledala koliko ih ima i kakve su razmišljala sam da li će od toga ikad biti zbirka, međutim još nekoliko pesama sam dopisala i onda su počele da se rađaju ideje za cikluse. Upravo kada sam sve pesme i poređala u cikluse shvatila sam da je ta zbirka ustvari ja, da sam to ja, otud i sam njen naziv „Jesam“. Zbirka se razlikuje od svih pređašnjih i mislim da do sada nisam nikada napisala ništa slično“, rekla je autorka zbirke prilikom promocije.
Prof dr Slađana Milenković književnica, istakla je da je ovo Željkina do sada najbolja knjiga ukoliko se gleda sa stanovišta forme, jer u njoj već piše sonete, što je poznato kao najkomplikovanija pesnička forma.
„Pred nama je pesničko „vjeruj“ Želje Avrić, ona u zbirci vodi teorijsku raspravu u stihovima o temi šta znači bivstvovanje, biće, šta znači JESAM kako i nosi naslov ova njena najnovija zbirka. Njene zbirke u nazivu uvek imaju jednu reč, u većini pesama takođe stoji jedna reč, od prve zbirke ona je slikala svoj portret ispisujući zvezdarnicu na našem mlečnom putu i pišući marginalije iz ličnog iskustva u vremeniku stvaranja došla je do pesničkog vjeruj, do pesničkog jesam. Njena lirika stoji iznad istine i laži, dakle ona nas ne ubeđuje u neke istine u koje ona veruje, ona ne pokušava da nas stavi na svoju stranu, ona jednostavno piše ono što oseća i u šta veruje. U suštini ona svoj život pretvara u jednu knjigu duboke odanosti lirici, odnosno poeziji“, rekla je Milenković.
Promociju zbirke pesama „Jesam“ vodila je bibliotekarka Svetlana Cica Sabo, a pored Milenkovič i Avrić o knjizi je još govorio i Momir Vasiljević, književnik dok su za muzički deo programa bili zaduženi solisti dečijeg hora „Sirmiumarta“.