U Srbiji će uskoro mlađima od 18 godina biti zabranjeno sunčanje u solarijumima zbog njihovog kancerogenog dejstva.
Stariji od 18 godina solarijum će moći da koriste isključivo ako potpišu dokument u kojem će biti napisana obaveštenja o svim rizicima kojima se izlažu. Ove novine naći će se u prvom pravilniku o kozmetičkim salonima koji bi trebalo da stupi na snagu u junu ove godine.
Takođe, Srbija bi već naredne godine mogla u potpunosti da zabrani upotrebu solarijuma, u skladu sa preporukama Evropske unije.
Ovako stroga pravila za upotrebu solarijuma biće uvedena zato što sve veći broj ljudi oboleva od melanoma, najopasnije vrste raka kože. U Srbiji se godišnje otkrije od 500 do 600 novih slučajeva obolelih od melanoma.
Inspekcija kreće po salonima
U maju će biti sprovedena obimna akcija u celoj zemlji, najavljuje dr Zoran Panajotović. Inspektori će pregledati sve kozmetičke salone koji imaju solarijume, imajući u vidu posledice koje mogu da nastanu kod ljudi.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje „Batut”, zabeležen je porast obolevanja kod mladih koji imaju do 29 godina, i to pre svega kod devojaka. Porast obolevanja mladih žena povezan je s povećanim izlaganjem suncu, ali i korišćenjem solarijuma.
Smatra se da je korišćenje solarijuma odgovorno za više od 450.000 slučajeva pojave melanoma godišnje u svetu, a samo jedan odlazak u solarijum povećava rizik za pojavu ove opake bolesti.
Dr Zoran Panajotović, pomoćnik ministra zdravlja i načelnik Sektora za inspekcijske poslove, potvrdio je za “Blic” da će novim pravilnikom biti pooštreni uslovi za korišćenje solarijuma, kao i inspekcijski nadzori nad salonima.
– Biće tačno propisano izlaganje i određivanje minutaže, koliko telo može da primi zračenja. U konsultaciji smo sa udruženjima dermatologa koja će nam dati stručne okvire za korišćenje solarijuma. Naročito će se voditi računa o tipu kože. Na taj način ćemo učiniti da solarijumi koliko-toliko budu bezbedni. Takođe, prvi put primenjivaće se i kaznene odredbe, kako za salone kozmetike, tako i za pojedince koji se ogluše o pravila – kaže Panajotović.
On najavljuje i da bi Srbija sledeće godine mogla u potpunosti da zabrani solarijume.
– Imajući u vidu da postoje različita viđenja korišćenja solarijuma i da su neke zemlje već zabranile njegovu upotrebu, EU je dala preporuka da se od 2017. solarijumi više ne koriste. I Srbija će se voditi tim preporukama i, ukoliko stav EU po tom pitanju bude definitivan, donećemo odluku u skladu sa tim – kaže Panajotović.
Dr Lidija Kandolf Sekulović iz Udruženja dermatovenerologa Srbije, koja je i sekretar Odbora za melanom Srpskog lekarskog društva, kaže da je prošle godine pokrenuta inicijativa za zabranu upotrebe solarijuma pre 18. godine, što je već na snazi u gotovo svim zemljama EU.
– U Australiji je od januara 2015. već na snazi potpuna zabrana upotrebe i prodaje solarijuma za sve osobe. Savet da je korišćenje solarijuma korisno zbog toga što će organizam dobiti vitamin D opovrgnut je jer se zna da je za njegovu optimalnu koncentraciju dovoljno nekoliko minuta boravka napolju od proleća do jeseni – objašnjava dr Kandolf Sekulović.
Porast obolelih zabeležen je kod mladih do 29 godina, pre svega kod devojaka, što je povezano s povećanim izlaganjem suncu, ali i korišćenjem solarijuma, pa se u Srbiji svake godine registruje se 500-600 novih slučajeva obolelih od melanoma.
Izgled mladeža je znak za uzbunu
Asimetrija: Kada podelite mladež po dužini, da li su obe strane identične? Ako nisu, radi se o asimetriji i trebalo bi da odete na lekarski pregled.
Granice: Krivudava linija ivice ili mladež u obliku pečurke ili maslačka takođe može ukazivati na promene. Ako nema okrugli ili ovalni oblik, treba ga proveriti.
Boja: Da li promene na mladežu imaju više boja? Obratite pažnju na sve nijanse roze, tamnosmeđu, belu ili crnu boju na izmenjenom mladežu.
Prečnik: Ako mladež na koži ima prečnik veći od pet do šest milimetara, treba se obratiti stručnjaku.
Blic