Mreža za istraživanje kriminala i korupcija (KRIK) objavila je danas imena 18 ličnosti iz Srbije koji su osnivali ofšor kompanije preko panamske agencije „Mosak fonseka“.

Među onima koji su koristili usluge panamske agencije je i Igor Sabo jedan od akcionara Agro Semena i hotela Sirmijum u Sremskoj Mitrovici.

Kontroverzni srpski biznismen Igor Sabo koji je više od decenije umešan u finansijski kriminal, koristio je usluge agencije „Mossack Fonseca“ za izgradnju mreže ofšor kompanija.

Njegove kompanije korišćene su za izvlačenje novca iz privatizovanih preduzeća, optužen je za zloupotrebe u slučaju „Azotara“, a blisko je sarađivao i sa Zoranom Ćopićem koji je u Bosni osuđen za pranje kokainskog novca Darka Šarića. Sabo je osuđen zbog zloupotreba u privatizaciji kompanije Zvezda. Prema optužnici, iz ove firme je izneto preko pola miliona evra i uplaćeno na račun ofšor kompanije „Limess Limited” u kojoj je Sabo bio direktor, a koja je osnovana kod „Mossack Fonseca“.

Agenti iz „Mossack Fonseca“ znali su da je Sabo osuđen u ovom slučaju, kao i da je protiv njega podignuto nekoliko optužnica – pokazuju mejlovi koji se nalaze u bazi ICIJ-a. Oni su, ipak, nastavili da sarađuju sa njim.

Sabo je novinarima KRIK-a rekao da nije vlasnik kompanija osnovanih kod „Mossack Fonesca“, već da je samo njihov zastupnik. Objasnio je da su one osnovane kako bi trgovale veštačkim đubrivom sa Slovačkom i Južnoafričkom republikom, ali da nisu imale nikakve poslove u Srbiji.

Usluge te agencije koristili su Srđan Šaper, Miodrag Kostić, Vuk Hamović, Zoran Drakulić, Vladimir Delić, Milan Popović, Vojin Lazarević, Filip Cepter, kreatorka Roksanda Ilinčić, fudbaler Darko Kovačević.

Među onima koji su koristili usluge panamske agecije su i Igor Sabo, Slobodan Anđić, Predrag Lučić, Ljiljana Mišković, piloti Slobodan Stričević, Đorđe Jovanović i Vladimir Banjac, Zoran Florić.

Kako je naveo KRIK, to što neko poseduje ofšor kompaniju ne znači da je uključen u nezakonite radnje, ali te kompanije, međutim, mogu se koristiti za izbegavanje plaćanja poreza, skrivanje pravog vlasnika, pranje novca.

KRIK je dodao da su neke od osoba iz Srbije bile pod istragama ili su optužene za krivična dela koja se tiču poslovanja u ofšoru, a drugi su koristile firme u zakonitim okvirima.

Mnogi politički lideri, istaknute ličnosti, kao i nekoliko desetina milijardera nalaze se spisku Međunarodnog konzorcijuma istraživačkih novinara (ICIJ) koji je na osnovu dosijea procurelih iz panamske firme sproveli istragu o ofšor poslovanju svetske elite.

U istraživanju „Panama pejpers“ koje predvode ICIJ i nemački list „Zidojče cajtung“ učestvovali su istraživački novinari iz više od 100 svetskih medija, među kojima i novinari KRIK-a.
Izvor: KRIK

Možda Vam se svidi i