Rok za privatizaciju 76 medija u Srbiji ističe za pet meseci, a još nije objavljen nijedan tender za njihovu prodaju. U toku je provera dokumentacije za četiri državna medija – Gradski informativni centar Apolo iz Novog Sada, RTV Pančevo, Centar za informisanje Novi Kneževac i Radio Subotica, za koje se uskoro može očekivati objavljivanje tendera za prodaju.
Privatizaciju čekaju i tri medijske kuće sa područja Srema sa više od stotinu zaposlenih. Tri još neprivatizovane informativne kuće koje su u vlasništu lokalnih samouprava su radio-televizija Stara Pazova, radio Šid i radio-televizija Inđija.
U Ministarstvu privrede objašnjavaju da objava tendera u najvećoj meri zavisi od samog subjekta privatizacije kao i lokalne samouprave koja donosi Odluku o modelu, s obzirom da je većini medija u portfoliju Agencije za privatizaciju osnivač/većinski vlasnik lokalna samouprava.
Oni dodaju da će Agencija za privatizaciju objaviti tender za prodaju medija kada dobije privatizacionu dokumentaciju od subjekta privatizacije.
Privatizacionu dokumentaciju priprema subjekt privatizacije i dostavlja je Agenciji u roku od 30 dana od dana kada je Agencija subjektu dostavila Odluku o modelu i metodu privatizacije.
Agencija za privatizaciju je objavila javni poziv za prikupljanje pisama o zainteresovanosti za 76 subjekata koji obavljaju medijsku delatnost, od kojih je 56 preduzeća u većinskom vlasništvu lokalne samouprave, 15 u vlasništvu Agencije za privatizaciju, četiri Republike Srbije i jedno u društvenom vlasništvu.
U Ministarstvu privrede kažu da, prema Zakonu o privatizaciji, za subjekte privatizacije koji posluju većinskim kapitalom jedinice lokalne samouprave, odluku kojom se određuje model privatizacije donosi nadležni organ lokalne samouprave. „Do današnjeg dana, nadležne lokalne samouprave su dostavile odluke o modelu za 18 medija, a dinamika dostavljanja odluka o modelu privatizacije zavisi od samih lokalnih samouprava. Mediji za koje su odluke donete su o tome obavešteni, te su dužni da Agenciji za privatizaciju dostave privatizacionu dokumentaciju“, objašnjavaju u Ministarstvu.
Kako dodaju, u zavisnosti od roka u kojem preduzeća dostave privatizacionu dokumentaciju, Agencija će preduzeti neophodne radnje u cilju objave javnog poziva. „Veliki broj preduzeća koji obavlja medijsku delatnost te zbog teške finansijske situacije nisu u mogućnosti da obezbede sredstva za izradu privatizacione dokumentacije, te će Agencija za privatizaciju preduzeti mere u cilju prevazilaženja ovog problema“, prenosi Danas.
Privatizacija medija je propisana Zakonom o javnom informisanju i medijima. Ona se po ovom zakonu vrši se na način kojim se obezbeđuje kontinuitet u proizvodnji medijskih sadržaja od javnog interesa, u periodu od pet godina od dana zaključivanja ugovora o prodaji kapitala.
Šta kažu propisi?
Propisano je takođe da ukoliko do 1. jula 2015. godine ne bude prodat kapital izdavača postupak prodaje kapitala se obustavlja, a kapital izdavača se privatizuje prenosom akcija zaposlenima bez naknade. Ako zaposleni ne prihvate prenos besplatnih akcija medij prestaje da postoji i briše se iz Registra medija, a odluku o promeni delatnosti izdavača ili ukidanju izdavača donosi osnivač izdavača.
Ko je zainteresovan za medije u Sremu?
Veliko interesovanje za kupovinu medija izrazio je izvesni Vladan Kostić, ali Agencija za privatizaciju o njemu nije dostavila nikakve podatke.
Kostić je zainteresovan i za medije iz Srema: RTV Inđija i RTV Stara Pazova. Osim ove dve kuće Kostić je zainteresovan i za kupovinu medija širom Srbije: BC Info JIP (Bela Crkva), RTV Šabac, RTV Bap (Bačka Palanka), TV Smederevo, RTV Mladenovac, RTV Vrnjačka Banja, TV Brus, RTV Ćuprija i RTV Trstenik.
Za Radio televiziju Inđija interes je pokazala i medijska kuća Radio Fruška gora doo, iz Rume. Do februara 2014. godine pravno lice se zvalo Radio EKO FG. Direktorka je Ljubica Eror, a vlasnica (od jula ove godine) Mioljka Radulović. Zainteresovana fizička lica su Danijela Šuša i Vladan Kostić.
Ponudu za Radio Šid Agenciji za privatizaciju uputila su dva pravna i dva fizička lica. Sremska televizija sa sedištem u Šidu ima licencu za regionalno emitovanje programa. Vlasnik televizije je Aleksandar Vinčić, a direktorka Danijela Šuša.
Drugo pravno lice koje je zainteresovano za kupovinu RTV Inđija je Proniks doo za konsalting i investicije, Novi Sad. Delatnost firme je razrada građevinskih projekata. Direktor i vlasnik firme sa troje zaposlenih je Niko Pejić.
O fizičkim licima, Nikoli Bauranovu i Zoranu Šaponji nema bližih podataka. Za privatizaciju Radio televizije Stara Pazova interes su pokazala jedno pravno i jedno fizičko lice.
Radio srem doo, Ruma: Direktor i vlasnik je Slavko Stijaković. Radio Srem je privatizovan 2007. godine, kada ga je kupilo preduzeće Vulin comerc doo iz Rume. U odluci o izmenama i dopunama osnivačkog akta iz 2012. godine, kao članovi ovog društva upisana su preduzeća Radio srem i Piramida Invest. Prema dokumentima objavljenim na sajtu APR, Slavko Stijaković upisan je kao član sa 100 posto vlasništva 25. jula 2013. godine.
Zainteresovano fizičko lice je Vladan Kostić.