Sremska Mitrovica – Na polju Leget svečano je obeležena stogodišnjica bitke na Legetu, polaganjem venaca i odavanjem počasti palim borcima u Prvom svetskom ratu.
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Aleksandar Vulin predvodio je danas ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti pripadnicima 13. pešadijskog puka „Hajduk Veljko“ iz sastava nekadašnje Timočke divizije, u Prvom svetskom ratu.
Ministar Vulin je položio venac na reci Savi kod spomen-kosturnice na polju Leget, a počast su odali i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, predstavnici gradova: Bora, Zaječara, Negotina, Sremske Mitrovice, Šapca kao i predstavnici Udruženja i građana.
Ovom prilikom ministar Vulin je rekao da je nakon 100 godina, koliko je prošlo od bitke na Legetu, postalo jasno da nikada ne treba da slušamo druge, nego samo samo sebe i samo građane Srbije i dodao da: „Kada god smo slušali druge, kada smo vodili tuđe sukobe i kada smo učestvovali u tuđim ratovima imali smo Leget. Ovo je prilika da zaključimo da ovakve bitke nikada više ne treba da budu vođene“.
Tomislav Janković, zamenik gradonačelnika Sremske Mitrovice se zahvalio Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja na uloženim sredstva za obnovu ovog spomenika i dodao da je ovom današnjom ceremonijom poslata poruka mira da se ovakvi događaji više nikad i nigde ne dogode.
Trinaesti puk Timočke divizije „Hajduk Veljko Petrović“ je uz delove 15. puka, forsirao reku Savu 6. septembra 1914. godine, prešavši na polje Leget.
Prelazak Save je započet kod Čevrntije sa mačvanske strane u ranim jutarnjim časovima. Na sremsku obalu prvi su se iskrcali vojnici 13. puka „Hajduk Veljko Petrović“, a cilj im je bio da postave mostobran na Savi, koji je trebalo da omogući Timočkoj diviziji izgradnju pontonskog mosta i dalji borbeni razvoj u pravcu Mitrovice i sela Šašinci.
Time je trebalo olakšati glavni napad Prve armije na pravcima kod Kupinova i Zemuna. Tokom ranih prepodnevnih časova borba se razvila prema Šašncima i Jarku. Srpska vojska je u početku postizala uspehe. Na žalost, izgradnja pontonskog mosta nije na vreme završena i već do 13 časova toga dana Austro-Ugari su u borbu uveli sveže jedinice iz pravca Mitrovice i Rume i brojčano nadjačali Srbe. Do mraka, srpske snage su ostale bez municije i oko 4.800 ljudi se predalo. Epilog bitke je bio tragičan za Srbe. Više od 6.000 vojnika i oficira je izbačeno iz stroja, a zastavu Puka je neviđenom hrabrošću spasao sanitetski major Milivoje Petrović, potomak Milutina, brata hajduk Veljka Petrovića. Zbog nedostatka materijala za forsiranje reke Save ofanzivni planovi srpske vojske nisu ostvareni. U žestokoj borbi poginulo je mnogo srpskih i austrougarskih vojnika. Brojni vojnici iz Timočke krajine su na ovom mestu ostavili živote i pali u zarobljeništvo zarad slobode svoje braće u Sremu. Srpska vojska je oslobodila Srem u novembru 1918. godine, čime je ostvarena vekovna težnja stanovništva za priključenjem matičnoj državi.
Spomen-kosturnica na polju Leget, ove godine u potpunosti je obnovljena i rekonstruisana sredstvima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.