Sremska Mitrovica – Počela je školska godina, koja zahteva u porodicama koje spremaju školarce, potrošnju od najmanje 30.000 dinara po đaku. Neki građani plaćaju i rate za letovanje, priprema se i zimnica a tu su i redovni mesečni troškovi života.

Mnogi Mitrovčani kažu da se osećaju kao da je septembar najduži mesec u godini a tek počinju izdaci, zima samo što nije.

Osim letnjih poskupljenja struje i hemijskih proizvoda, nedavno je pokupelo i sveže meso, suhomesnati i mlečni proizvodi, mleko, kućna hemija… Ali, tu nije kraj, najavljuju se i nova poskupljenja – jaja, ulja, šećera…

Jedino pijaca čuva standard, cene voća i povrća su kao i prošle godine, a neki poljoprivredni proizvodi i jeftiniji.

Ipak ono što većinu Mitrovčana najviše brine je nabavka ogreva.

Najveće troškove energije za grejanje u grejnoj sezoni 2013/2014. (prema cenama energenata s početka septembra 2013.) imaće domaćinstva koja koriste lož ulje, propan butan gas i električnu energiju direktno u grejnim telima i kotlovima za etažno grejanje.

Za nabavku energenata ili energije ove sezone imaće domaćinstva koja koriste lož ulje, jer će za nabavku tog energenta za prosečan stan od 60 kvadrata morati da izdvoje 174.000 dinara, saopštila je za energetiku Srbije. Cena lož ulja po litri iznosi 158,1 dinar.
Građani koji se greju na propan butan gas, treba da računaju na potrošnju od oko 131 hiljada dinara, dok oni koji se odluče za grejanje na struju odvojiće oko 106 hiljada dinara

Za grejanje prirodnim gasom, troškovi su dva do tri puta manji i iznose 54 hiljade dinara. Gotovo iste troškove kao za gas imaće domaćinstva koja se greju na pelet, ako se sagoreva u pećima konstruisanim za ovo gorivo, kao i građani koji koriste ogrevno drvo čija je cena 5.500 dinara po m3 i imaju peći niske efikasnosti.

Drvo je poskupelo u odnosu na prošlu godinu za manje od 10 odsto. Cene su za sada iste kao letos, ali će već narednih dana, kada potražnja bude u jeku, one skočiti za desetak odsto, kažu prodavci.

Neka domaćinstava, uglavnom su to stariji građani Sremske Mitrovice, još u junu su kupili ugalj, koji je poskupeo za 10 odsto u odnosu na prošlu godinu ali se i za ugalj očekuje korekcija cene.

Mitrovčani najčešće kupuju na „poček“, prodavci kažu da nikada nije bilo više kupaca koji plaćaju na ovaj način a još uvek nije počela ona prava priprema za zimu.

Da li „potrošačka korpa“ podmiruje sve troškove ovog meseca, građani uglavnom ne komentarišu.

„Odavno ne razmišljam o toj „potrošačkoj korpi,“ računica je kod mene jednostavna, ne smem ni da razmišljam o troškovima, razboleću se a za lekove nemam, dodatna je to muka,“ kaže uz osmeh jedna naša sugrađanka. Preživeti moram, kako znam i umem, a ko preživi, pričaće, dodaje u prolazu.

Troškovi energije za grejanje prosečnog stana – Tabela

Možda Vam se svidi i