Sremska Mitrovica – Tokom prošle godine završen je projekat pripreme predloga „Projekat razvoja u zemljama zapadnog Balkana“. Projekat je uradila Standing Working Group, Regional Rural Development (Stalna radna grupa – Regionalni ruralni razvoj).
„SWG“ je radna grupa sa sedištem u Skoplju, Makedonija.
Deo projekta odnosi se na region „Drina-Sava“, u koji se uključju gradovi Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije.
Cilj projekta je rad na izgradnji kapaciteta u regijama i podrška u prekograničnoj saradnji.
Na poziv „SWG“, u Brčkom je 5.marta održan sastanak gradonačelnika, načelnika i predsednika opština prekograničnog regiona „Drina-Sava“ na kojem je razgovarano o ruralnom razvoju i potpisan Memorandum o razumijevanju između Opština koje čine ovaj region.Projekatu saradnje u regionu Drina – Sava, pored Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine pridružio se i Grad Sremska Mitrovica.
Ovaj memorandum ima za cilj da uspostavi okvir i obezbedi preduslove za buduću prekograničnu saradnju za održivi ekonomski rast u zemljama zapadnog Balkana, odnosno pristupa razvoju zasnovanom na teritoriji Abda (Area Based Development pristup)„Drina-Sava“ .
Area Based Development je inovativni pristup, definisanih ciljeva geografskih područja u prekograničnim regijama na zapadnom Balkanu koja je karakterisana njihovim specifičnim složenim razvojnim problemima.
Danas je na konferenciji za novinare u Gradskoj kući grada Sremska Mitrovica potvrđena prekogranična saradnja, pod nazivom projekat „Zelena reka“.
„Zelena reka“ uključio je u projekat, oblast Slavonije, Semberije i Srema sa Mačvom.
Realizacija ovog projekta baziraće se na ekologiji, upravljanju otpadom, razvoju ruralnih sredina i turizma.
Da bi ovakve projekte finansirala Evropska unija potrebno je eliminisati najčešće greške u pisanju projekata za pristupne fondove EU, jer se dešavalo da zbog grešaka u dostavljenoj dokumentaciji, EU odbije projekat, rečeno je na konferenciji za štampu.
Zato je uz podršku Delegacija Evropske unije u Srbiji i BiH, održana radionica o najčešćim greškama prilikom izrade predloga projekata.
Radionica je održana u Banji Vrujci uz prisustvo više od 60 potencijalnih aplikanata – predstavnika različitih institucija, agencija, nevladinih organizacija i lokalnih zajednica iz BiH i Srbije.
Ubrzo je održan i trening o upravljanju projektnim ciklusom, pisanju predloga projekata i strateško planiranje. Ovaj trening je održan od 19 – 22. marta, u Banji Koviljači.
Za 28.mart je najavljen forum za traženje partnera koji će se održati uz podršku Delegacija Evropske Unije u Srbiji i BiH.
Forum za traženje partnera biće organizovan u formi sajma gdje će svim učesnicima koji se prijave kao izlagači biti obezbijeđen izložbeni prostor za predstavljanje organizacije, institucije ili projektne ideje.Forum će se održati u Tuzli 28.marta.
Kako je rečeno na konferenciji za štampu, sve aktivnosti koje prate projekat imaju za cilj razvoj regiona, jačanje poslovnih aktivnosti u regionu, podsticaj snabdevanja u agrobiznisu i turizmu.Udruživanje u smislu zajedničkih promocija i nastupa na tržištima.
Ceo projekat finansira Evropska unija iz IPA 2 fonda za period od 2014. do 2020. godine.