Premijera predstave „Tamo daleko“

Od strane Ozon
0 komentari

Sremska Mitrovica – Predstava „Tamo daleko“ po motivima drame „Milica Nikolićeva“ rađena u saradnji Pozorišta Dobrica Milutinović“ i Slovenačkog pozorišta „Vladimir Hurban Vladimirov“ iz Stare Pazove biće premijerno odigrana pred mitrovačkom publikom u četvrtak 25. oktobra sa početkom u 20:00 časova.

Tim povodom juče je u pozorištu „Dobrica Milutinović“ održana konferencija za medije. Na konferenciji su prisustvovali reditelj predstave Miroslav Benka, glumica i direktorica Pozorišta u Mitrovici Jelena Janković, glumci Aleksandar Bako i Nikola Janošević, pomoćnik načelnika Gradske uprave za obrazovanje, kulturu i sport Zoran Miščević.

Janković je na konferenciji kratko rekla da joj je bila izuzetna čast raditi na predstavi „Tamo daleko“, da se radi o jednoj ozbiljnoj i kvalitetnoj saradnji između dva pozorišta, te da se nada da će ista biti nastavljena i u budućnosti.

Nešto više o samoj predstavi i temi kojom se bavi rekao je Benka.

„Predstava „Tamo daleko“ značajna je za građane Sremske Mitrovice zato što nas vraća na prošlost i neke istorijske trenutke, na nešto što čini identitet srpskog naroda, identitet Srema i stanovnika Sremske Mitrovice. Značajna je i zbog dobre saradnje pozorišta u Mitrovici i Staroj Pazovi i zaista ne sumnjam da su spremili jednu sjajnu predstavu ze sve nas“, rekao je Miščević.

Predstava je rađena po motivima drame „Milica Nikolićeva“ autora Vladimira Konstantina Hurban.
Prevod, adaptacija, režija i scenografija: Miroslav Benka.
Kostimografija: Boris Čakširan.
Vajarski radovi: Miroslav Cvijetić.
U predstavi korišćena muzika Gnossienne No. 1 i 2, Erika Satija

LICA I GLUMAČKA PODELA:
Jovan NIKOLIĆ, učitelj – Aleksandar Bako
Saveta NIKOLIĆEVA, njegova žena – Jelena Janković
Milica NIKOLIĆ, bratanica učitelja NIKOLIĆA – Helena Pop – Lazić
Dušan MILIĆ, kandidat bogoslovije – Vladimir Balašćak
Von WETTHOFF, nemački oficir, poručnik – Nikola Janošević
RAUCHE, nemački oficir, kapetan – Igor Piskala
STANISLAV, posilni – Jovan Miljević
Sima PANAJOTOVIĆ, trgovac i zelenaš – Zdenko Kožik
Učenice: Tatjana Babinka i Tea Jašo
Varošani na dobrodošlici oslobodilaca

Radnja se dešava u školskom stanu uvaženog učitelja Nikolića, u Sremu, od Bogojavljanja, 19. januara do kraja oktobra, 1918. godine.

O AUTORU:
Vladimir Konstantin Hurban, slovački evangelički sveštenik, dramski pisac, libretista, pedagog i neumorni putnik – posvećenik teatra (Stara Pazova, 4. avgusta 1884 – Stara Pazova, 28. 09. 1950) rodjen je u svešteničkoj porodici, od oca Vladimira Hurbana, takođe evangeličkog sveštenika, otuda bio je poznatijii kao Vladimir Hurban Vladimirov, ili pod skraćcenicom VHV. Osnovnu školu završio je u Staroj Pazovi, kod svog oca. Gimnaziju je pohađao u Vinkovcima i Zagrebu, a teologiju je studirao u Beču i Bratislavi.

Hurban potiče iz dve ugledne slovačke porodične loze: Hurban i Štur – bio je unuk J. M. Hurbana (1817 – 1888), sinovac S. H. Vajanskog (1847 – 1916) i unuk prve slovačke tragedkinje Ane Aničke Jurkovičove Hurbanove (1824 – 1905). A po majci, unuk brata Ljudevita Štura (1815 – 1856), kodifikatora slovačkog jezika i pisma. Pisao je drame, operetskih libreta i eseje, bio je pedagog i putnik-posvećenik teatra. Samo za vreme svojih gimnazijskih dana, kako navodi u svom dnevniku, video je 153 predstave: Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, Narodnog pozorišta u Beogradu, Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu, pozorištima Osijeka, Budimpešte, Bratislave, Beča i Praga. Stvarao je u duhu realizma, simbolizma i ekspresionizma, uglavnom pod uticajem nemačkog nobelovca Gerharta Hauptmana (1962 – 1946) i drugih strujanja u evropskom teatru s početka i prve polovine XX veka.

Njegove drame izvođene su na scenama Slovačkog narodnog pozorišta, adaptirane i emitovane za Slovački radio i TV u Brtislavi, u Pozorištu „Jonaša Zaborskog“ u Prešovu, Pozorištu „Slovačkog narodnog ustanka“ u Martinu, Pozorištu „J. G. Tajovskog“ u Zvolenu i dr. Njegove drame i operete su uglavnom postavljali amateri u Srbiji i Slovačkoj.

Hurbanovu dramu u tri čina „Milica Nikolićeva“, koju smo za ovu priliku adaptirali pod nazivom „Tamo daleko…“, prvi put izvodi jedno profesionalno pozorište u njegovom rodnom Sremu i Srbiji. Scena Slovačkog pozorišta VHV u Staroj Pazovi sa ponosom nosi njegovo ime i jedna je od najuspešnijih u bivšoj Jugoslaviji i Srbiji.

REČ REDITELJA:
Antiratna drama Vladimira Hurbana Vladimirova (1884 – 1950) Milica Nikolić (Milica Nikoličová, 1922), dešava se u Sremu krajem I Sv. Rata, 1918. godine od Bogojavljanja do kraja oktobra i dolaska oslobodilaca. Komad je napisan u duhu, ljubavne drame između Austro-Ugarskog oficira, nasilno mobilisanog, von Wetthoffa, slovenskog porekla iz roda Kašuba, ne ratnika već „mirotvorca“, i slobodoumne, obrazovane Milice, sinovice učitelja Nikolića, koja se bori za bolje ime svoje zemlje, beskompromisne sredine i beskrupuloznog trgovca i zelenaša Panajotovića ali u toj borbi podlegne pod snažnim uticajem svog srca.

Drama obiluje temama patriotizma i antiratnom tematikom i u najplemenitijem smislu veliča pobedu ljubavi. Praizvodjenje, odnosno prvu postavku je doživela je 1934. godine u Slovačkom narodnom pozorištu u Bratislavi, sa tada najboljom glumačkom podelom koju je pozorište imalo i u režiji čuvenog Janka Borodača. Drama je postavljena i kao TV drama za Slovačku RTV u Bratislavi, Slovački radio, a igrana je i u drugim pozorištima u Srbiji i Slovačkoj. Ovo će biti njeno prvo izvođenje u autorovom rodnom Sremu.

Оva predstava je ujedno i memento i pledoaje da je mir u Evropi i mimo svih centripetalnih sila u politici, najsnažnija ideja bez alternative.
– Miroslav Benka –

O reditelju: Miroslav Benka
Rođen je 22. aprila 1956. u Ašanji, u Vojvodini. Završio je srednju Školu za primenjene umetnosti u Novom Sadu, diplomirao glumu na Akademiji umetnosti (AU) u Novom Sadu i režiju na Fakultetu dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu. Kao gostujući profesor predavao na Visokoj školi za dramske umetnosti (Academy of Performing Arts in Bratislava – VŠMU) u Bratislavi i Internacionalnom univerzitetu u Novom Pazaru. Bio je zaposlen kao reditelj i umetnički direktor u Gradskom pozorištu (Mestské divadlo) u Žilini u Republici Slovačkoj. Nalazio se i na mestu direktora i umetničkog direktora Narodnog pozorišta „Sterija“, kao i na mestu direktora i selektora Jugoslovenskog pozorišnog festivala„Vršačka pozorišna jesen“ u Vršcu. Od 2005. stiče status istaknutog umetnika.

Režirao preko 70 pozorišnih predstava, režirao je radio drame, TV emisije, dokumentarne filmove, muzičke spotove i multimedijalne programe, u zemlji i inostranstvu.

Njegove predstave su izvodjene na Beogradskom internacionalnom teatarskom festivalu — 25. BITEF-u (1991.), kao i na 38. BITEF-u (2004.), novosadskom 40. i 43. Sterijinom pozorju (1995. i 1998.), 19. i 35. INFANT-u (1991. i 2008.), na sarajevskom 31. i 46. MESS-u (1991. i 2006.), zagrebačkom 8. Tjednu suvremenog plesa (1991), ljubljanskom 13.Ex Pontu (2006), 2. Jugoslovenskom pozorišnom festivalu (1998). u Užicu, Susretu profesionalnih pozorišta Vojvodine (1991., 1995., 1996., 1998., 1999., i 2001). Vršačkoj pozorišnoj jeseni (1994., 1996., 1998., 2001. i 2002.), „Danima komedije“ u Jagodini, Susretima „Joakim Vujić“, „JoakimFestu“ u Kragujevcu, „Danima Zorana Radmilovića“ uZaječaru, „Nušićevim danima“ u Smederevu, „Makarskom letu“ u Makarskoj, „Pozorišnim igrama BiH“ u Jajcu, pozorišnom festivalu „Fest – Fish“ u gradu Prešov (1993. i 1995.), Međunarodnom pozorišnom festivalu „Divadelna Nitra“ (1992. i 1995.), Bojnice fest (Bojnice Castle 1994), Festivalu najboljih slovačkih inscenacija „Dodiri i spojevi“ (Dotyky a spojenia, 2012.) u Republici Slovačkoj, Evropskoj prestonici kulture (Košice 2013 – European Capital of Culture.), Medjunarodnom pozorišnom festivalu u Kotoru (Kotor art 2013.), Hercegnovskom festivalu (Herceg Fest 2013.) kao i na međunarodnim pozorišnim festivalima u Austriji, Slovačkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Norveškoj, Finskoj, Egiptu, Iranu.

Kao glumac bio u stalnom angažmanu u NP u Subotici (1983). Igrao na scenama NP u Beogradu, BITEF teatra, BDP, Opere i teatra Madlenianum i Doma omladine Beograda (DOB), u novosadskom SNP i Pozorištu mladih, sarajevskom NP i Pozorištu mladih, zagrebačkom HNK, Dubrovačkim letnjim igrama, ljubljanskom Mladinskom gledališču,Skopskom letu, Prilepskom letu, bratislavskom Slovačkom narodnom pozorištu (Slovenské národné divadlo – SND) i Teatru Arena (Divadlo Aréna), Gradskom pozorištu (Mestské divadlo) u gradu Žilina, na sceni Državnog teatra u Košicama (Štátne divadlo Košice – ŠDK) , City Theatre Complex u Teheranu, Cairo Opera House i Al Salam Theatre u Kairu.

Miroslav Benka gotovo u svim svojim režijama je autor i total-dizajna. Izlagao je na Svetskoj izložbi scenskog dizajna i opreme, 9. Pražské Quadriennále (Prague Quadrennial 1999), u Pragu, zatim „Naši u Pragu“ (Galerija „Progres“, 1999) u Beogradu, Novoprimljeni članovi ULUPUDS-a (Galerija „Singidunum“, 2000) u Beogradu, Jugoslovenskom bijenalu scenskog dizajna 3. i 4. YUSTAT-u (Muzej primenjenih umetnosti, 2000, 2002) u Beogradu, na 12. Trijenalu pozorišne scenografije i kostimografije (Muzej Vojvodine,2001) u Novom Sadu.

Cena ulaznice: 500 dinara.
Informacije i rezervacije karata na telefon: 022/615-115.

Možda Vam se svidi i