Putarina će u 2018. poskupeti, bar za stopu inflacije, što je oko 3%. Ovo je navedeno u Memorandumu sa Međunarodnim monetarnim fondom, koji je posle osme revizije aranžmana Srbija potpisala sa tom finansijskom institucijom.
U Putevima Srbije nisu odgovorili na Politikino pitanje da li je njihovim planom poslovanja za 2018. godinu planirano povećanje putarina i za koliko. Mada je u Memorandumu sa MMF-om jasno navedeno da će od februara 2018. godine, zajedno sa Svetskom bankom, biti analiziran stepen naplate, te da će putarine poskupeti najmanje za stopu inflacije.
Početkom 2017. godine korišćenje autoputeva je poskupelo za 10%. Tako, posle osam godina, vožnja autoputem od Niša do Subotice umesto 1.020 dinara košta 1.100 dinara.
Na pitanje zašto Srbija ne uvodi vinjete za naplatu korišćenja puteva, kao što to na primer čini Mađarska, ministarka Zorana Mihajlović je nedavno objasnila da se u Mađarskoj, kroz vinjete, putarina ne naplaćuje samo na autoputevima, nego i na svim regionalnim putevima.
– Zamislite da naplaćujemo Ibarsku magistralu, to ne bi bilo u redu. Koncentrišemo se na autoputeve. Još ne možemo da naplatimo ni dinar za regionalne puteve, zbog toga imamo zatvoren sistem naplate putarine. Ne bi bilo korektno prema građanima da naplaćujemo regionalne puteve – rekla je ministarka Mihajlović.
Ipak, sistem naplate korišćenja autoputeva sa vremenskim ograničenjem pokazao se, za vozače, kao najisplativiji. U Austriji desetodnevna vinjeta košta 8,9 EUR, u Češkoj 12 EUR, a u Slovačkoj 10 EUR. Dok u Sloveniji sedam dana korišćenja autoputeva vozači automobila plaćaju 15 EUR.
Kada je u pitanju dilema uvesti vinjete ili ne, nadležni u Srbiji imaju argument da je uvođenje takozvanih vinjeta isplativo samo u zemljama koje imaju izgrađenu dobru mrežu autoputeva. Kod nas bi to značilo da bi nekom stanovniku, koji živi daleko od autoputa, na primer u Boru, i koji ga koristi samo jednom u više meseci, naplatili vinjetu čija cena u takvim slučajevima ne bi bila realna.
Da bi se naplata putem vinjeta isplatila, potrebno je imati izgrađenu dobru mrežu autoputeva. Putarinu bi trebalo naplaćivati u što je moguće dužem vremenskom periodu.
Inače, Putevi Srbije prihoduju oko 140 mil EUR od naplate putarine, što je nedovoljno za održavanje puteva.
Izvor: Politika/ekapija.com