Sremska Mitrovica – U sremskomitrovačkoj Gradskoj kući danas je održan sastanak na temu “Suzbijanja rada na crno”, koji su zajedno organizovali Sremski upravni okrug i Unija poslodavaca Sremska Mitrovica.

Sastanak na kome su prisustvovali privrednici i preduzetnici sa područja Sremskog upravnog okruga, predstavnici lokalnih samouprava Srema, Nacionalne službe za zapošljavanje, tržišne, sanitarne, poreske inspekcije i inspekcije rada, a sa ciljem sagledavanja problema oko suzbijanja rada na crno otvorio je načelnik Sremskog upravnog okruga, Ilija Milinović.

On je rekao da je današnji sastanak pokušaj da se Zakon o inspekcijskom nadzoru što više približi njegovim korisnicima i da se u jednom iskustvenom pogledu omogući što bolja primena ovog Zakona kako bi se na neki način sprečila nelojalna konkurencija, neprimereno korišćenje budžetskih i drugih prava i dobara.

eee

Bogdan Kavazović, predsednik Unije poslodavaca Grada Sremske Mitrovice objasnio je da je na današnjem sastanku akcenat stavljen kako na kontrolu legalnih privrednih subjekata koji prave razne prekršaje koji se odnose rada na crno (neprjavljivanja poreza, radnika i slično) što je i do sada bilo pod nadzorom državnih inspekcijskih organa, tako i na pokušaj sprečavanja rada onih subjekata koji nisu registrovani, koji u potpunosti rade na crno.

“Oni preduzetnici koji rade na crno su nelojalna konkurencija legalnim poslodavcima, umanjuju im posao, a istovremeno najveći broj njih, kako je praksa pokazala, dobija neka novčana sredstva, odnosno subvencije. Naša ideja nije da pravimo represiju i da prijavljujemo takve poslodavce, nego da pokušamo jednom organizovanom akcijom taj problem reštiti pošto znamo da je veliki broj ljudi primoran da tako radi, jer nemaju mogućnosti da otpočnu biznis. Prosto vreme je teško i onima koji već rade, a ne nekima koji tek žele da otpočnu biznis”, rekao je Kavazović.

Inspekcija rada kao organ uprave u okviru Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja je važan činilac u borbi protiv sive ekonomije, odnosno suzbijanje rada na crno.

“Sam pojam rad na crno je opšteprihvaćeni termin, a zapravo u smislu Zakona o radu podrazumeva rad lica bez potpisanog ugovora o radu. Sama ova pojava nosi niz negativnih posedica kako za zaposlenog tako i za poslodavca u smislu da zaposleni koji nije zaključio ugovor o radu sa svojim poslodavcem nema napismeno definisane osnovne neke elemente iz radnog odnosa, od zarade broja slobodnih dana godišnjeg odmora itd, a sam poslodavac rizikuje da dobije jako visoke kazne koje su pre svega novčane definisane Zakonom o radu i one iznose za pravna lica od 800.000 do 1.000.000 dinara, za odgovorno lice u pravnom licu od 50.000 do 100.000 dinara i za preduzetnike od 300.000 do 500.000 hiljada dinara”, objašnjava Vladimir Tanasić, načelnik Inspekcije rada za Sremski upravni okrug.

Tanasić je iskoristio priliku da podseti poslodavce da Izmenama Zakona o radu na mestu rada zaposlenih obavezno drže primerak ugovora o radu ili njegovu kopiju, jer za nepoštovanje ove odredbe zakona inspektori na licu mesta izdaju prekršajni nalog, odnosno kaznu na 100.000 dinara za pravno lice, 50.000 dinara za preduzetnike i 10.000 dinara za odgovorno lice u pravnom licu.

Na današnjem sastanku prisustvovali su i Đorđe Rogić, načelnik Tržišne inspekcije, Miloš Lukić, načelnik Sanitarne inspekcije i Rade Bančevič, direktor Poreske uprave koji su govorili o svojim nadležnostima i približili svoj delokrug rada prisutnima.

Prema podacima inspekcije rada za poslednjih 10 meseci, odnosno od početka 2015. godine, pa do kraja oktobra meseca inspektori rada su na teritoriji Sremskog upravnog okruga izvršili preko 2100 nadzora u oblasti radnih odnosa i u oblasti bezbednosti na radu tom prilikom su zatekli 366 lica na radu bez ugovora o radu, tj radu na i podneli 280 prekršajnih prijava. Praksa je pokazala da je pojava rada na crno izraženija kod poslodavaca koji zappošljavaju do 15 zaposlenih radnika.

Možda Vam se svidi i