Sremska Mitrovica – Ovaj dan beležava se od 1971. godine, kada je Generalna skupština Evropske poljoprivredne konfederacije donela odluku da dan prolećne ravnodnevnice na severnoj, odnosno jesenje ravnodnevnice na južnoj Zemljinoj hemisferi bude posvećen šumama.

Cilj je bio da se ukaže na značaj šuma i njihov uticaj na opstanak čovečanstva, jer neposredna i najveća korist od šuma je što su one fabrika kiseonika. One danas pokrivaju nešto više od 30 odsto ukupnih kopnenih površina Zemlje- prostiru se na oko četiri milijarde hektara.

U Srbiji je trenutno 29 odsto površina pod šumama, odnosno tri miliona hektara.
Nacionalni park Fruška gora ima 23.315,53 ha šuma i šumskih zemljišta (verskim zajednicama Srpskoj pravoslavnoj crkvi je u 2011,2012 i 2013 godini vraćeno je 3.418,80 ha).
Šumski ekosistemi zauzimaju najveće površine Nacionalnog parka Fruška gora i predstavljaju najveći izvor biodiverziteta.

Opšti ciljevi gazdovanja šumama u N.P. su trajno očuvanje, zaštita i unapređenje, te racionalno i multifunkcionalno održivo korišćenje, a sve imajući u vidu ekološki,socijalni i kulturni značaj šumskih ekosistema.

Cilj Nacionalnog parka Fruška gora u 2014.godini je da pored zašite od nepovonjnih biotičkih i abiotičkih činilaca koje sprovodi na čitavoj površini parka , vrši i mere uzgojne prirode ( nega i obnavljanje šuma) na više od 2.000ha.

Neplanskim sečenjem šume čovek ugrožava prirodu i prema procenama stručnjaka godišnje nesane oko 16 miliona hektara šuma na svetu.

Uništavanjem šuma nastaju ekološke promene sa štetnim posledicama, među kojima su prvenstveno promene zemljišta i klime, a s tim u vezi i nestanak mnogih biljnih i životinjskih vrsta.

Srbija je potpisala rezolucije donete na IV ministarskoj konferenciji o zaštiti šuma Evrope u Beču, 2003. godine, na kojoj su usvojeni Sveevropski kriterijumi i indikatori održivog gazdovanja šumama, koji podrazumeva proveru i harmonizaciju na nacionalnom nivou.

Možda Vam se svidi i