Sremska Mitrovica – Nastja Filipović, Dunja Kojicki i Darija Radosavljević, učenice sedmog razreda Zmajeve škole, osvojile su prvu nagradu na takmičenju „Uhvati ideju“.

Zmajevke su napravile igricu „Od atoma do molekula“, u kojoj su, koristeći blokovsko programiranje, kreirale alat koji olakšava učenje lekcija iz hemije. Odatle, izborom jedne od ponuđenih opcija, otvara se kombinacija koja pomaže povezivanju elemenata (atoma) u hemijska jedinjenja na jednostavniji način.
Prema rečima Nastje Filipović, jedne od autorki projekta, ideja za igricu izrodila se iz svakodnevne situacije u kojoj su se ove sedmakinje našle – problema sa pamćenjem zapisa različitih molekula, prepoznavanjem i prebrojavanjem njihovih atoma i tipova veza. Iz tog razloga, ovaj projekat nosi i zanimljiv dodatni naziv – „Darija u svetu atoma“.
Pored olakšanog dolaska do znanja, učenice su na inovativan i slikovit način promovisale vršnjačku saradnju, drugarstvo i solidarnost, ponudivši rešenje koje je sada dostupno svakom đaku i primenjivo u svakom trenutku.
Veliki doprinos predstavljanju Zmajevih programerki informatičkoj javnosti dala je i mentorka tima iz Sremske Mitrovice, profesorka informatike i računarstva Sabina Grujić.
Svečano uručenje nagrada održano je u četvrtak, 24. aprila, u Palati nauke u Beogradu, povodom obeležavanja Međunarodnog dana devojčica u IKT-u. Nakon ceremonije, učesnice su imale priliku da se detaljnije upoznaju sa novootvorenim zdanjem posvećenim nauci.
