135.000 evra u unapređenje usluga za osobe sa invaliditetom: Predstavljen EU projekat „Jačanje socijalne inkluzije“

Od strane Ozon
0 komentari

Sremska Mitrovica – U sredu, 23. aprila 2025. godine, u holu Gradske uprave održana je konferencija za novinare povodom početka realizacije projekta „Jačanje socijalne inkluzije osoba sa invaliditetom u Sremskoj Mitrovici“, koji se sprovodi u okviru programa IPA 2020 i finansira sredstvima Evropske unije. Grad Sremska Mitrovica za ovu svrhu dobio je bespovratna sredstva u iznosu od 135.025 evra, čime će se značajno unaprediti rad Dnevnog boravka „Sunce“ za decu, mlade i odrasle sa invaliditetom.

Projekat se realizuje u partnerstvu sa Školom za osnovno i srednje obrazovanje „Radivoj Popović“, a obuhvata kupovinu adaptiranog kombi vozila, izvođenje građevinskih radova na objektu i u dvorištu, nabavku asistivne tehnologije i opreme, kao i edukaciju zaposlenih. Krajnji cilj je poboljšanje kvaliteta života korisnika i njihovo uključivanje u lokalnu zajednicu.

Govoreći na konferenciji, načelnica Gradske uprave za socijalnu zaštitu i zdravstvo Anita Obradović istakla je posvećenost grada razvoju inkluzivnih usluga:

„Grad Sremska Mitrovica od 1996. godine ima dnevni boravak za decu, mlade i odrasle sa smetnjama u razvoju i invaliditetom. Ova usluga je namenjena svima – osobama sa motoričkim, intelektualnim, senzornim smetnjama, kao i onima iz spektra autizma. Cilj nam je da kroz ovaj projekat povećamo samostalnost korisnika i njihovu uključenost u društvo, ali i da obezbedimo kontinuitet u razvijanju životnih veština koje su stekli kroz školovanje.“

Obradović je detaljno predstavila planirane aktivnosti:

„Od 135.000 evra, 50.000 je namenjeno za nabavku novog adaptiranog kombija. Predviđeni su i građevinski radovi, jer postojeći objekt nije bio u potpunosti pristupačan osobama sa teškoćama u kretanju. Izlivene su staze, uklonjene arhitektonske barijere, a nabavljena je i posebna sprava – tzv. guseničar, koji omogućava korisnicima kretanje stepenicama uz pomoć invalidskih kolica.“

Pored infrastrukturnih poboljšanja, projekat uključuje i osavremenjivanje opreme:

„U planu su i ulaganja u asistivnu tehnologiju – omogućavamo slepim i slabovidim osobama korišćenje računara, kao i osobama koje ne mogu da koriste šake. Takođe, opremljen je fizioterapeutski kabinet sa trakom za hodanje i trenažnim biciklom, a u kulinarskoj radionici korisnici samostalno pripremaju obroke, vežbajući praktične životne veštine koje mogu preneti u svoje domove.“

Dnevni boravak trenutno koristi 45 osoba, od kojih su mnogi stariji od 30 godina. Upravo iz tog razloga, kako kaže Obradović, važno je održavanje funkcionalnosti korisnika i prevencija institucionalizacije:

„Namera nam je da se osoba što kasnije smesti u instituciju i da pomognemo porodicama koje o njima brinu.“

Ova početna konferencija bila je prilika da se javnost upozna sa projektom, ali i najava za završnu prezentaciju koja će biti organizovana po okončanju realizacije.

Projekat se sprovodi u okviru trogodišnjeg programa EU u ukupnoj vrednosti od 6,5 miliona evra, a implementaciju na lokalnom nivou vodi Stalna konferencija gradova i opština (SKGO). Ugovorno telo je Ministarstvo finansija, dok je resorno Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja zaduženo za nadzor.

Na konferenciji su, pored Obradović, prisustvovali su i Goran Stanković, koordinator usluge dnevnog boravka, kao i Negoslav Nikolić, direktor škole „Radivoj Popović“, koji su dodatno naglasili značaj ovog projekta za dalji razvoj lokalne socijalne politike.

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar