Obustava rada advokata: Koga pogađa i kakve posledice nosi?

Od strane Ozon
0 komentari

Pravosudni sistem u Srbiji suočava se sa ozbiljnim izazovima usled obustave rada advokata, koji ima potencijal da stvori značajne zastoje u mnogim pravnim procesima. Naime, štrajk advokata, koji je izazvan nezadovoljstvom zbog određenih zakonodavnih i pravosudnih promena, utiče na sve oblasti pravnog života, od krivičnih postupaka do građanskih sporova i izvršitelja. Dok traje obustava rada advokata, mnogi postupci će biti odloženi, suđenja neće biti održana, a građani i preduzeća suočiće se sa dodatnim pravnim problemima. Jedan od ključnih problema tokom štrajka je što advokati neće učestvovati u sudskim procesima, ročištima, saslušanjima pred tužilaštvima, policijom i drugim organima. Zbog toga se ročišta odlažu, a suđenja neće biti održana, što dovodi do velikih zastoja u rešavanju predmeta. Sudije neće moći da nastave sa postupkom bez prisustva advokata, što je naročito značajno u krivičnim predmetima gde je prisustvo branioca obavezno. Takođe, sudovi neće moći da nastave suđenja u slučajevima gde je advokat obavezan, dok će u slučaju sporova u kojima nije neophodno prisustvo advokata, sudija biti primoran da odlaže ročišta zbog toga što stranka zahteva prisustvo svog advokata.

Problemi se javljaju i u oblasti izvršitelja, gde postupci prinudne naplate mogu biti usporeni. Ako stranke ne mogu angažovati advokata, neće biti u mogućnosti da preduzmu pravne korake u vezi sa zaplenom imovine ili blokadom računa. Zastoj u izvršenju je još jedan od problema sa kojima se građani mogu suočiti zbog štrajka.

Iako se štrajk advokata najviše odražava na krivične postupke, gde je prisustvo advokata zakonski obavezno, utiče i na građanske sporove, naročito u slučajevima kada su potrebni pravni akti kao što su testamentne overe ili podela imovine. Takođe, građani i privredni subjekti koji se bave tekućim poslovima, kao što su dugovanja, naplata potraživanja i sporovi sa državnim organima, neće imati adekvatnu pravnu zaštitu, a odlaganja će izazvati dodatne komplikacije u poslovanju i svakodnevnom životu.

Jedan od ključnih razloga za štrajk je nezadovoljstvo advokata zbog poslednjih pravosudnih odluka i zakonodavnih promena koje smatraju da ugrožavaju osnovna prava građana i pravičnost u sudskim postupcima. Advokati, koji imaju ključnu ulogu u pravnom sistemu, smatraju da je potrebno osigurati pravnu zaštitu svakog građanina, a njihova obustava rada ukazuje na ozbiljne slabosti u pravosudnom sistemu koji se može suočiti sa velikim problemima ukoliko štrajk traje duže vreme.

Uzimajući u obzir sve ove okolnosti, štrajk advokata izaziva dodatni pritisak na pravosudni sistem, koji već ima problema sa preopterećenjem, zastojima u postupcima i velikim brojem nerešenih predmeta.

Na vanrednoj sednici održanoj 2. februara 2025. godine, Advokatska komora Srbije donela je odluku o obustavi rada advokata na teritoriji Republike Srbije u trajanju od 30 dana. Ova odluka, doneta na osnovu člana 66. Zakona o advokaturi i člana 19. Statuta Advokatske komore Srbije, stupiće na snagu 3. februara i trajaće do 4. marta 2025. godine.

Razlozi obustave rada

Obustava rada usledila je kao odgovor na pravosudne odluke i zakonodavne promene koje, prema stavu advokature, ugrožavaju osnovna prava i interese građana. Tokom trajanja obustave, advokati neće učestvovati u sudskim procesima, ročištima, saslušanjima pred tužilaštvima, policijom i drugim upravnim organima, niti će prisustvovati glavnim pretresima ili preduzimati radnje u krivičnim i prekršajnim postupcima.

Jedini izuzeci odnose se na hitne predmete u kojima bi nepostupanje moglo dovesti do nenadoknadive štete za stranke, poput zaštite rokova u predmetima gde postoji rizik od pravne štete.

Koga pogađa obustava rada advokata?

Obustava rada advokata ima široke posledice jer advokati igraju ključnu ulogu u pravosudnom sistemu. Evo ko je najviše pogođen ovom odlukom:

  • Sudovi – Suđenja i ročišta se odlažu jer stranke nemaju pravno zastupanje, posebno u predmetima gde je advokat obavezan. Povećava se broj nerešenih predmeta, što dodatno usporava pravosudni sistem.
  • Javni izvršitelji – Postupci prinudne naplate, poput zaplene imovine i blokade računa, mogu biti usporeni ako stranke ili dužnici pokreću pravne korake preko advokata. Takođe, moguća su odlaganja izvršenja zbog neophodnih pravnih prigovora koje podnose advokati.
  • Tužilaštva – Krivični postupci se usporavaju jer okrivljeni često ne mogu biti saslušani bez advokata. U slučajevima obavezne odbrane, postupci se ne mogu nastaviti bez prisustva branioca.
  • Policija i pritvorske jedinice – Saslušanja osumnjičenih u policiji ili pritvoru mogu biti odložena ako advokat nije prisutan, naročito u težim krivičnim delima. Pritvorenici mogu ostati duže u pritvoru zbog odlaganja sudskih postupaka.
  • Notari – Ugovori, overe dokumenata i ostavinski postupci mogu se usporiti ako su advokati ključni u zastupanju stranaka.
  • Građani i privredni subjekti – Stranke u sudskim postupcima (razvodi, imovinski sporovi, dugovanja) ostaju bez pravne zaštite i odbrane. Preduzeća mogu imati problem sa naplatom potraživanja ili vođenjem sporova bez advokatskog zastupanja.

Tokom štrajka advokata, pravosudni sistem suočava se sa ozbiljnim izazovima:

  • Odlaganje ročišta – Sudovi često odlažu suđenja i ročišta jer stranke ne mogu biti adekvatno zastupane.
  • Zastoj u procesima – Predmeti se gomilaju, što dovodi do kašnjenja u donošenju presuda.
  • Hitni slučajevi – U nekim situacijama, sudovi mogu imenovati advokate po službenoj dužnosti kako bi obezbedili pravnu zaštitu u hitnim predmetima (npr. pritvorski slučajevi).
  • Problemi sa rokovima – Stranke mogu imati poteškoće sa podnošenjem žalbi i drugih pravnih akata ako su zavisne od advokatskih usluga.
  • Pritisak na pravosudni sistem – Dugotrajan štrajk može izazvati dodatni pritisak na sudove i produžiti vreme rešavanja sporova.

U zavisnosti od dužine obustave rada, efekti se mogu akumulirati, što dovodi do zastoja u pravnom sistemu i odlaganja mnogih ključnih postupaka. Sudovi i druge pravosudne institucije mogu biti prinuđeni da pronađu privremena rešenja kako bi izbegli blokadu rada.

Građani i privredni subjekti suočiće se sa dodatnim pravnim izazovima, a mnogi će biti prinuđeni da traže alternativne načine zaštite svojih prava dok traje obustava rada advokata.

U parničnom postupku građani mogu odlučiti da sami zastupaju svoje interese bez angažovanja advokata.

Samostalno vođenje parnice može izgledati kao jednostavan način da rešite svoj spor bez angažovanja advokata, ali postoje mnoge mane koje mogu dovesti do grešaka i loših posledica.

Nedostatak pravnog znanja Sudski postupak ima mnogo pravila i zakona koji se moraju poštovati, a to nije lako razumeti bez pravnog znanja. Ako niste advokat, lako možete pogrešno da podnesete dokaze, zaboravite da uradite nešto važno, kao što je poštovanje rokova, ili pogrešno napišete tužbu. Na primer, ako pogrešno napišete tužbu, sud može odbiti vaš zahtev, a vi možete izgubiti slučaj. Takođe, pravni pojmovi i sudski postupak mogu biti zbunjujući za one koji nemaju iskustva u sudu. Građani koji se sami brane u sudu često nemaju iste šanse za pobedu kao oni koji imaju advokata.

Rizik od grešaka Ako nešto pogrešno podnesete, kao što su žalbe ili prigovori, može doći do problema, pa čak i do toga da sud odbaci vaš slučaj.

Teškoće u dokazivanju Advokati znaju kako da prikupe i predstave dokaze na način koji je prihvaćen od strane suda. Ako ste sami, možda ćete imati problema da pravilno dokažete svoje tvrdnje jer možda ne znate kako da dođete do pravih dokaza ili kako da ih pravilno upotrebite. Ispravno prikupljanje i predstavljanje dokaza može biti presudno za ishod spora, a bez stručnosti advokata, imate veće šanse da napravite greške.

Problemi u komunikaciji sa sudom i drugom stranom Sudski postupak ima mnogo pravnih termina i procedura koje nije lako razumeti ako nemate pravno obrazovanje. To može otežati komunikaciju sa sudom, kao i sa drugom stranom u sporu, i može vas zbuniti ili usporiti postupak. Bez poznavanja pravne terminologije, možete naići na teškoće u pravilnom izražavanju i razumevanju sudskih uputstava, što može negativno uticati na vaš slučaj.

Veći rizik od gubitka spora Kada se sami zastupate, često ne znate sve pravne mogućnosti koje možete iskoristiti. Advokati su obučeni da koriste prethodne presude i detaljno proučavaju zakon, što može povećati šanse za pobedu. Bez te stručnosti, vi imate veći rizik da izgubite slučaj. Advokat će znati kako da analizuje vaše opcije, koristi relevantne zakonodavne presedane i osigura da vaše pravo bude pravilno zastupljeno.

Možda Vam se svidi i

Ostavi komentar