Dijalog između predstavnika vlasti i univerzitetskih profesora mogao bi, prema najavama, da započne ove nedelje, s ciljem utvrđivanja da li su ispunjeni svi studentski zahtevi i nalaženja rešenja za izlazak iz krize. Analitičari ističu da je razgovor jedini pravi put za sve strane i da dalja radikalizacija situacije ne bi donela nikakvu korist, piše Blic.
Tri meseca od tragedije, rešenje se nazire
Tačno tri meseca nakon tragedije na Železničkoj stanici Novi Sad, rešenje krize tek se nazire. Studentski protesti i blokade su i dalje u toku, a studenti četiri univerziteta u Beogradu insistiraju na potpunom ispunjenju svojih zahteva.
Predstavnici vlasti tvrde da su svi zahtevi već ispunjeni, ali su poslednjih dana uputili poziv profesorima sa univerziteta na dijalog kako bi se precizno utvrdilo da li je to zaista tako. U tom kontekstu, Univerzitet u Beogradu planira da formira dve ekspertske radne grupe koje će obaviti stručnu procenu ispunjenosti studentskih zahteva.
Predsednik Vučić: Razgovor kao jedini ispravan put
Predsednik Aleksandar Vučić prethodne nedelje više puta je pozvao predstavnike univerziteta na razgovor, naglašavajući važnost dijaloga.
„Ono što je bitno jeste da razgovori sa profesorima i predstavnicima univerziteta krenu što pre, da niko ne izbegava svoju odgovornost i da dobro razumeju da je razgovor lekovit. Do rešenja se može doći samo kroz razgovor,“ poručio je Vučić.
On je dodao da očekuje da se „neka vrsta dijaloga sa nastavnicima i profesorima fakulteta“ pokrene već ove nedelje.
„Želim da pozovem sve profesore univerziteta da ne zabijaju glavu u pesak, već da razgovaraju sa državom. Nemaju rezervnu državu,“ rekao je predsednik.
Vučić je ponovio da je njegova ponuda za dijalog iskrena i da je spreman da razgovara u bilo koje doba dana i noći.
Analitičari: Dijalog je jedini izlaz iz krize
Sociolog Vladimir Vuletić ističe da je dijalog predstavnika vlasti sa profesorima i studentima jedini put za izlazak iz krize.
„Svi drugi putevi vode u propast. Oni koji misle da radikalizuju ciljeve moraju da znaju da rušenje vlasti nije realno. Za to je potrebna kritična masa i međunarodna podrška, a trenutno ne postoji nijedno ni drugo. Amerika, Rusija i Kina su protiv nasilne promene vlasti u Srbiji, dok privreda i strani investitori ostaju nezainteresovani za proteste,“ kaže Vuletić.
Istovremeno, on naglašava da ni vlast ne može silom da uguši proteste.
„Predstavnici vlasti ne treba da se zavaravaju da će se situacija vratiti na staro kada ispune studentske zahteve. To može biti privremeno rešenje, ali protesti bi mogli da se ponove. Važno je razlikovati državnu politiku od vlasti. Većina građana podržava državnu politiku, ali ne i lokalne činovnike koji se vode isključivo ličnim interesima. Ovi protesti mogu pomoći vlasti da se oslobodi kadrova koji štete i državi i stranci na vlasti,“ smatra Vuletić.
Početak dijaloga što pre
Vuletić dodaje da bi dijalog trebalo da počne što pre kako bi se smirile tenzije.
„Što se više odugovlači, to se više prostora daje onima koji su protiv dijaloga. Mislim da je razgovor u interesu svih – studenata, profesora i vlasti. Ne treba zaboraviti da se približava sledeći semestar i da je upitno šta će biti sa studentskom godinom. Studenti ne žele da ostanu večiti studenti, a radikalizacija zahteva mogla bi značiti da protesti traju i godinama,“ zaključuje Vuletić.
Ukoliko se dijalog zaista pokrene ove nedelje, to bi mogao biti ključni korak ka razrešenju krize koja traje već tri meseca. Ostaje da se vidi hoće li obe strane biti spremne na kompromis.
Izvor Ozon/Blic