Deset godina uspešne saradnje: Uprava za izvršenje krivičnih sankcija i ‘Help’ obeležili važan jubilej

Od strane Ozon
0 komentari

Sremska Mitrovica – Uprava za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde Republike Srbije obeležila je deceniju uspešne saradnje sa nemačkom nevladinom organizacijom „Help“ na svečanom skupu pod nazivom „Zajedno za nove perspektive“, održanom u petak, 18. oktobra, u hotelu „Srem“ u Sremskoj Mitrovici. Događaj je organizovan u Kazneno-popravnom zavodu u Sremskoj Mitrovici, jednoj od 22 ustanove u kojima je kroz održive projekte sprovedena saradnja u oblasti stručnog usavršavanja osuđenih lica i njihove postpenalne reintegracije. Na konferenciji su govorili direktor Uprave, Dejan Carević, i zamenik ambasadora Savezne Republike Nemačke, Karsten Mejer-Vifhauzen.

Direktor Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, Dejan Carević, izjavio je da je u poslednjih 10 godina više od 5.000 osuđenika uspešno završilo različite sertifikovane obuke za deficitarna zanimanja, zahvaljujući dugogodišnjoj saradnji sa nemačkom nevladinom organizacijom „Help“. Prema njegovim rečima, ovi programi su osmišljeni kako bi se osuđenicima pružila šansa da steknu praktične veštine potrebne na tržištu rada, poput zavarivanja, stolarskih i pekarskih zanata, kao i krojenja, što su veoma traženi poslovi.

Carević je istakao da je saradnja između „Helpa“ i Uprave sprovedena u 22 od 29 kazneno-popravnih zavoda širom Srbije, gde su radionice opremljene modernim mašinama za stručne obuke osuđenika, finansirane od strane ove organizacije.

Posebno je naglasio važnost ove inicijative, jer omogućava osuđenicima da nakon izdržavanja kazne apliciraju za sredstva u iznosu do 2.500 evra, kako bi pokrenuli sopstveni posao u oblasti u kojoj su obučeni tokom boravka u kazneno-popravnim ustanovama.

Trenutno, u najvećim zatvorskim jedinicama, radno je angažovano oko 50 odsto osuđenih lica, što ukazuje na visok nivo uključenosti u proizvodne aktivnosti, dodao je Carević.

„Naša obaveza je da pomognemo osuđenicima da steknu veštine koje će im pomoći da promene svoj život nabolje, dok je na poslodavcima da im pruže šansu za zaposlenje. Oni dolaze iz zatvora sa sertifikovanim znanjima i praktičnim iskustvom koje je dragoceno za svaku kompaniju“, poručio je.

Carević je ocenio da je obrazovanje i stručno usavršavanje osuđenika ključno za prevenciju kriminaliteta, jer pruža šansu za novi početak. Takođe, istakao je da ukupna vrednost svih programa realizovanih u saradnji sa „Helpom“, uključujući i obuke za zaposlene u kazneno-popravnim ustanovama, iznosi 1,5 miliona evra, pri čemu je Uprava za izvršenje krivičnih sankcija učestvovala sa 35,5 odsto u finansiranju.

Možda Vam se svidi i