Počela Javna rasprava o dopuni Krivičnog zakonika: „Ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u vezi sa poslovima koje to lice obavlja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.”

Od strane Ozon
0 komentari

Danas je započeta javna rasprava o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, kojim će se, između ostalog, uvesti nova odredba koja prepoznaje krivično delo napada na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi. Ova mera dolazi nakon pregovora između Vlade Srbije i reprezentativnih sindikata zaposlenih u prosveti, u cilju zaštite nastavnika i profesora usled sve učestalijih napada na prosvetne radnike, piše Blic.

Novi nacrt zakona, u članu 344b, jasno definiše: „Ko napadne lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi, a u vezi sa poslovima koje to lice obavlja, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.” Ova odredba predstavlja novinu u zakonu, s obzirom na to da do sada nije postojala posebna zaštita za prosvetne radnike u takvim situacijama.

Dodatno, zakon predviđa strože kazne u slučajevima nanošenja povreda ili pretnji upotrebom oružja. Ako učinilac nanese laku telesnu povredu ili preti upotrebom oružja, kazna će iznositi od šest meseci do pet godina zatvora. U slučajevima nanošenja teških telesnih povreda nastavniku ili članu njegove porodice, kazna će se kretati od jedne do osam godina zatvora.

Predstavnici reprezentativnih sindikata prosvetnih radnika načelno su zadovoljni dogovorenim izmenama i dopunama Krivičnog zakonika ali smatraju da se taj dokument morao usvojiti po hitnom postupku a ne do kraja godine kao što je najavljeno.

– O izmenama i dopunama Krivičnog zakonika koje se odnose na prosvetne radnike tek će se raspravljati i ne znamo šta će do kraja biti. Jedino što nam ostaje jeste da se nadamo da će on biti ispoštovan do kraja, odnosno da će sva obećanja Vlade Srbije i Ministarstva prosvete biti usvojena i da ćemo konačno biti zaštićeni – priča za „Blic“ Duška Lalić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije.

Ona je bila jedan od organizatora protesta u maju ove godine povodom prebijanja njenog kolege Slobodana Zorića u Tehničkoj školi u Bačkoj Palanci što je praktično bila kap koja je prelila čašu i dovela do toga da prosvetari ne ustupe ni pedalj od svojih zahteva da ih država zaštiti i pooštri kaznenu politiku prema onima koji se usude da napadnu nastavnike ili profesore.

Čitajte više – Blic

Možda Vam se svidi i