Nakon što je predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić potpisao saglasnost za povratak obaveznog vojnog roka, koji će trajati 75 dana, pitanja o uslovima i pravilima služenja vojnog roka ponovo su u centru pažnje. Vojnici će se obučavati tokom 60 dana, a zatim će provesti 15 dana na vežbama. Očekuje se da će odluka biti usvojena na sednici Vlade ove nedelje, dok premijer Miloš Vučević najavljuje detalje o sprovođenju ovog plana.
Vojni rok bi trajao 75 dana (60 dana obuke i 15 dana vežbe) za muškarce, a bio bi dobrovoljan za žene.
Ko su budući regruti i kako će služiti vojni rok?
Prema predloženom planu, vojni rok biće obavezan za muškarce do 30 godina starosti, uz mogućnost da granica bude spuštena na 27 godina. Postavlja se pitanje da li će regruti moći da biraju vreme služenja, posebno ako su studenti. Prema ranijim pravilima, bilo je moguće odložiti vojni rok dok se ne završi fakultet.
Pitanje smeštaja i obuke
Infrastruktura za obuku regruta već postoji, ali biće potrebno dodatno ulaganje u poboljšanje uslova smeštaja i ishrane. Pukovnik u penziji Milan Jolović napominje da će Vlada Srbije morati da obezbedi sredstva za unapređenje uslova. Takođe, ne zna se još da li će regruti služiti vojni rok u svom gradu ili širom zemlje, kao što je to bio slučaj u prošlosti.
Obuka će obuhvatiti vatrenu obuku, rukovanje naoružanjem, fizičku pripremu i pružanje prve pomoći. Nakon osnovne obuke, slede kolektivne vežbe kako bi se formirali jaki kolektivi.
Odlaganje i slobodni vikendi
Postoje dileme oko mogućnosti slobodnih vikenda tokom vojnog roka. Dok je ranije bila opcija da regruti dobiju slobodne vikende, sada se razmatra mogućnost da regruti provode većinu vremena u kasarnama.
Plata i uslovi za služenje
Predsednik Vučić je najavio da će vojnici dobiti novčanu naknadu za vreme provedeno u vojsci. Trenutno vojnici dobrovoljci primaju mesečnu naknadu od oko 46.000 dinara. Takođe, očekuje se da će se za civilne službe, kao što su IT sektor i druge oblasti, pružiti mogućnost dužeg vojnog roka.
Mobilni telefoni i digitalni svet
Jedno od ključnih pitanja je kako će se generacija Z adaptirati na vojnu obuku bez mobilnih telefona. Analitičari naglašavaju da će biti izazovno uskladiti potrebu za dokumentovanjem iskustava sa vojnim pravilima o bezbednosti i privatnosti. Moguće je da će mobilni telefoni biti ostavljeni u ormarićima, što će izazvati brojne prilagodbe kod mladih ljudi. Trenutno telefoni se ostavljaju u ormarićima i vojska nastoji da što je moguće upotrebu telefona smanji na minimum.
Šta dalje?
Još uvek nije jasno kako će se tačno odvijati odlaganje vojnog roka, ali se očekuje da će biti uspostavljen novi sistem. Pitanja o granici starosti za rezerviste i eventualnim kaznama za neodazivanje na služenje još uvek nisu rešena.
4 komentari
Mislim da će osnovni problem kod regruta, biti pripadnost određenoj stranci. Nekada je u Jugi, bila samo jedna partija, Komunistička, i tad si mogao pripadati njoj ili nisi. Nije bilo problema, ako nisi, jer nisi nista ni promovisao. Sada će dolaziti do sukoba ko je za koga. Drugo, sve starešine su za jednu partiju i neminovno je da će gurati politiku te partije.
Ovo je jedna ishitrena,po mom mišljenju i nepotrebna,odluka koja će izazvati sijaset problema. Godinama ovaj sistem narušava bilo koji vid autoriteta a sad želi da za 75 dana nsmetne isti,to će biti potpuno neizvodljivo.
Da li ce imati masaža posle napornih vežbi i da’l ce biti veganska ishrana u menzi? Zna li se sta?
Kad je moja generacija mogla 1 god,moze i ova 75 dana,neka malo osjete sta je disciplina i postovanje prema starijima..i naravno da se upoznaju sa oruzjem za nedaj boze,a ne da ratuju preko interneta..u svakom slucaju treba vojsku sluzit..svaki muskarac treba da osjeti tu moc…
Komentari su zatvoreni.