Porodilje bez 18 meseci staža imaju pravo na veću naknadu: Ko može da traži nadoknadu?

Od strane Ozon
0 komentari

Porodilje koje su oštećene u obračunu naknade tokom porodiljskog bolovanja, a koje pre trudnoće nisu imale 18 meseci staža, sada će imati pravo na veću naknadu. Ova odluka, doneta sredinom februara od strane Ustavnog suda, imaće značajne posledice za sve majke koje su dobile bebu u poslednjih šest godina.

Žene koje imaju rešenje koje nije starije od 19. aprila 2019. godine imaju pravo na obeštećenje u roku od šest meseci.

Na sajtu Ministarstva za brigu o porodici i demografiju nalazi se instrukcija koja je upućena i jedinicama lokalne samouprave, a u okviru te instrukcije se nalazi i forma zahteva koju žene koje smatraju da imaju pravo na obeštećenje mogu da podnesu. Instrukciju i zahtev možete pronaći ovde: https://www.minbpd.gov.rs/obavestenje-o-odluci-ustavnog…/

Prema rečima predsednice Udruženja Mame Su Zakon to bi u praksi značilo da za one žene koje su imale manje od 18 meseci radnog staža pre nego što su otišle na trudničko bolovanje ima smisla da podnesu ovaj zahtev.

Ustavni sud je smatrao da je prethodni način obračuna naknade bio nepravedno diskriminatorski prema delu porodilja, te su majke koje su održavale trudnoću sada postavljene u ravnopravan položaj sa ostalima. Ova odluka se ne odnosi samo na trudnice u ovom trenutku već i na sve žene koje su tokom proteklih šest godina bile „zakinute“ ovakvim načinom obračuna.

Žene koje žele da ostvare svoje pravo na obeštećenje trebalo bi da se obrate organima gradova ili opština koji su prethodno odlučivali o naknadi za porodiljsko odsustvo. Potrebno je podneti zahtev za izračunavanje osnovice za isplatu naknade tako da obuhvati 18 meseci pre otpočinjanja porodiljskog odsustva.

Rok za podnošenje zahteva je šest meseci od dana stupanja odluke Ustavnog suda na snagu.

Opštinska – gradska uprava preispitaće po službenoj dužnosti sva rešenja kojima je odlučeno o pravu na naknadu zarade, odnosno naknadu plate za vreme porodiljskog odsustva i odsustva sa rada radi nege deteta, a koja nisu konačna i pravnosnažna.

Korisnici prava kojima je rešenje dostavljeno počev od 19. aprila 2019. godine mogu podneti, ukoliko smatraju da im je pravo povređeno, zahtev za izmenu pojedinačnog akta (rešenja) koje je konačno i pravnosnažno.

Zahtev za izmenu rešenja po odluci Ustavnog suda

Ova odluka će imati konkretne posledice na primanja porodilja. Na primeru jedne žene koja je pre trudnoće bila na trudničkom bolovanju, a sada se porodila, razlika u mesečnoj naknadi je značajna. Prethodno, naknada se računala kao prosek primanja za poslednjih 18 meseci pre otpočinjanja trudničkog bolovanja, dok će sada biti obuhvaćeno i vreme provedeno na trudničkom bolovanju.

Možda Vam se svidi i