Sremska Mitrovica – Pokrajinski sekretarijat za privredu i turizam u partnerstvu sa Centrom za istraživanja i studije turizma počeo je sa sprovođenjem programa „Obuka aktera iz oblasti turizma na teritoriji AP Vojvodine”. Prvi deo ovog programa započeo je danas, 7. decembra, na Salašu Isailovi kod Sremske Mitrovice. Programu su prisustvovali turistički radnici, direktor turističke organizacije Sremska Mitrovica i gradonačelnica Sremske Mitrovice, Svetlana Milovanović.
Ove obuke su usmerene na unapređenje znanja i veština zaposlenih u oblasti turizma, posebno u javnom sektoru, kako bi se ostvarila vizija razvoja turizma u AP Vojvodini. Očekuje se da će kroz program biti uspostavljen sistem kontinuirane edukacije za zaposlene u turizmu, što će im omogućiti da podignu svoje kompetencije.
„Program razvoja turizma AP Vojvodine od 2023. do 2025. godine” ističe da je razvoj ljudskih resursa ključan faktor konkurentnosti turističke destinacije. Budući da je turistička industrija podložna konstantnim promenama, zaposleni u ovoj oblasti moraju posedovati visok stepen fleksibilnosti i profesionalne mobilnosti, što se može postići redovnim obukama i edukacijama za unapređenje znanja i veština.
Cilj ovog programa je stvaranje sistema kontinuirane edukacije zaposlenih u turizmu, koji će omogućiti unapređenje njihovih veština i znanja kako bi pratili dinamične zahteve ove industrije.
Ovaj vid podrške i edukacije zaposlenih u turizmu predstavlja važan korak u ostvarivanju vizije razvoja turizma u AP Vojvodini, s obzirom na to da kontinuirano unapređivanje veština zaposlenih predstavlja ključnu komponentu konkurentnosti turističke destinacije.
Pokrajinski sekretar za privredu i turizam Nenad Ivanišević obratio se danas na početku obuka za turističke vodiče.
„Turistički vodiči su veoma značajni za prvi doživljaj turističke destinacije. Sekretarijat pruža podršku u obrazovanju kadrova koji nedostaju, posebno u turizmu, ugostiteljstvu i u IT industriji. Ovo je nastavak tih obuka, koju vode najbolji turistički vodiči u Srbiji“, rekao je Ivanišević.
Osnovna ideja Pokrajinskog sekretarijata je bila da preusmerimo fokus sa distribucije ka edukaciji ljudi, posebno nakon razgovora sa predsednicima opština, gradonačelnicima i stručnjacima iz turističkog sektora. Zaključili smo da je ulaganje u obuku ljudi ključno za dalji razvoj turizma. Konkretno, digitalni marketing igra ključnu ulogu jer je danas nezamenjiv alat u savremenom turizmu – internet, marketing, društvene mreže – sve su to elementi koji promovišu destinaciju. To su pravci u kojima smo prepoznali nedostatak resursa. Vojvodina obiluje predivnim destinacijama koje još uvek nisu dovoljno predstavljene, i upravo zato danas započinjemo sa edukativnim programom, ali planiramo nastaviti i u budućnosti, dodao je Ivanišević.
Za ovaj ciklus obuka odabrano je 20 kandidata, a sekretar Ivanišević je najavio da će se održavati i edukacije za zaposlene u ugostiteljstvu i turizmu, poput kuvara, kao i prva edukacija u oblasti veštačke inteligencije za radnike u turizmu.
„Ovaj događaj je od suštinskog značaja za usavršavanje svih koji se bave turizmom, a posebno u oblasti digitalizacije. Danas razgovaramo o potencijalima našeg grada i načinima kako unaprediti turističku ponudu. Naš fokus je usmeren na jačanje saradnje sa seoskim domaćinstvima i ostalim lokalnim resursima, ali isto tako radimo na tome da eliminišemo sivu zonu, jer verujemo da će to doneti korist svima. Osim što će polaznici steći nova znanja tokom ove radionice, odabrali smo Salaš Isailovi kao mesto koje ima veliki turistički potencijal. Verujemo da će oni koji su danas ovde prisustvovali, možda se ponovo vratiti sa svojim porodicama ili prijateljima, što će doprineti razvoju turizma u našem gradu“, objasnio je Dušan Drča, v.d. direktora Turističke organizacije Grada Sremska Mitrovica.
Praktična obuka odvija se u okviru projekta „Organizacija obuke turističkih vodiča u AP Vojvodini“, u cilju unapređivanja veština i tehnika vođenja, po metodologiji Svetskog udruženja turističkih vodiča.
Kroz obuku kandidati će proći teorijski i praktični deo, kako bi stekli neophodna znanja i na profesionalan način učestvovali u rastućoj turističkoj privredi.