Najviši predstavnici vlasti u Srbiji nagoveštavaju vanredne parlamentarne izbore do kraja godine.
U jeku masovnih protesta opozicije i eskalirajuće napetosti u Beogradu nakon dva masovna ubistva, kao i nove krize na Kosovu, vlasti u Srbiji nagoveštavaju mogućnost održavanja vanrednih parlamentarnih izbora. Predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić izjavili su da su otvoreni za razgovore sa političkim protivnicima i spremni da ih sačekaju, ali su takođe spremni za vanredne izbore koji će biti održani u zakonom propisanom roku.
„Jasno je da ćemo imati prevremene parlamentarne izbore. Jedino je pitanje kada će biti održani“, izjavio je Vučić na zajedničkoj konferenciji za novinare.
Ranije je Brnabić izjavila: „Moju ostavku imate na stolu, a parlamentarni izbori su rešenje za krizu.“
„Ostavljam predsedniku Srbije da donese takvu odluku“, dodala je.
Vučić je ponovio da neće formirati prelaznu vladu, što je jedan od zahteva opozicionih protesta, i da nikada neće pristati na to.
„Za formiranje prelazne vlade potrebna je moja odluka, a ja je nikada neću doneti. Nema razgovora ni pregovora o tome. To nije politički hir, već uništavanje i razaranje Srbije, pri čemu bi zemljom upravljao jedan tajkun i nekoliko stranih centara moći“, rekao je Vučić, ne navodeći o kome se radi. Prethodni parlamentarni izbori u Srbiji održani su u aprilu 2022. godine.
Srpska napredna stranka, koja je na vlasti od 2012. godine, osvojila je većinu glasova i najviše mesta u 250-članom parlamentu.
Šta traži opozicija?
Nakon dve velike tragedije u Beogradu, u kojima je život izgubilo 18 ljudi, uglavnom dece i mladih, izbili su protesti pod sloganom „Srbija protiv nasilja“. Opozicija traži promene u vladi i odlučnije postupanje državnih institucija u rešavanju najvećih društvenih problema.
Opozicija kritikuje vladajuću stranku, tvrdeći da je godinama doprinela stvaranju društvene klime koja je dovela do porasta nasilja. Vučić i njegovi saradnici negiraju ove tvrdnje i uzvraćaju da upravo opozicija poziva na nasilje i zloupotrebljava tragedije u političke svrhe. Tokom protesta upućeni su neki zahtevi, uključujući smenu ministra policije Bratislava Gašića, koga smatraju „objektivno odgovornim“ za tragedije. Međutim, Vučić je više puta istakao, kao što je to danas učinila i Ana Brnabić, da taj zahtev neće biti ispunjen.
Jedan deo opozicije predlaže formiranje prelazne, tehničke vlade kao rešenje za izlazak iz krize, koja bi pripremala uslove za buduće izbore. Vučić kategorički odbacuje ovaj predlog.
Vučić tvrdi da se tenzije uvek rešavaju putem izbora, ali da su neki namerno podstakli tenzije ne zbog političkih zahteva, već zbog interesa određenih tajkuna.
On ističe da nijedan zahtev sa protesta ne dotiče prava i položaj dece.
„Ni jedan zahtev ne odnosi se na prava i položaj naše dece, nastavnika ili bilo koje društvene grupe, osim političara i jednog tajkuna. To se vidi u svakom zahtevu“, kaže Vučić.