SREMSKA MITROVICA. Danas započinju pregovori o povećanju minimalne zarade u Srbiji, a sindikalci zahtevaju da minimalac iznosi 50.000 dinara. Predstavnici Vlade Srbije, reprezentativnih sindikata i Unije poslodavaca Srbije, članovi Socijalno-ekonomskog saveta (SES), će se sastati kako bi razgovarali o novoj minimalnoj ceni rada.
Reprezentativni sindikati Ujedinjeni granski sindikat Nezavisnost i Savez samostalnih sindikata Srbije podneli su inicijativu za pokretanje pregovora. Oni se nadaju da će minimalna zarada biti izvanredno povećana ove godine, imajući u vidu rast inflacije.
Njihov predlog je da minimalna zarada, koja trenutno iznosi 40.020 dinara, bude usklađena sa troškovima minimalne potrošačke korpe koji premašuju 50.000 dinara.
Ministarstvo finansija je odgovorilo na stav sindikata, ističući da se povećanje minimalne cene rada vrši jednom godišnje, pa će nova minimalna zarada važiti od 1. januara naredne godine.
Prošle godine, Vlada Srbije je u septembru odlučila da poveća minimalnu zaradu za 14,3%, što je rezultiralo iznosom od 40.020 dinara.
Prema procenama sindikata, oko 350.000 do 400.000 ljudi u Srbiji prima minimalnu zaradu, dok oko 50% zaposlenih radi za otprilike 60.000 dinara.
Pregovori između vlade, sindikata i poslodavaca će biti ključni u određivanju buduće minimalne zarade u Srbiji. Očekuje se da će se strane u pregovorima suočiti sa različitim argumentima i pristupima, a cilj je postići održivo rešenje koje će odgovarati svim uključenim stranama.
Beta