Sremska Mitrovica, 17. maj – Nedavni statistički podaci pokazuju da cene rastu na domaćem tržištu, posebno u vezi sa cenama crnog luka. Samo su krompir i jabuke još uvek dostupni za manje od 100 dinara po kilogramu.
Prema pisanju „Blica“, crni luk je doživeo novi skok cena ovog meseca, zajedno sa svinjskim, telećim i pilećim mesom u prodavnicama.
Među često kupljenim proizvodima, krompir ostaje najpristupačniji, sa pijace u Zaječaru koji ga nudi po ceni od 80 dinara po kilogramu, jedini grad gde je ovo povrće dostupno za manje od 100 dinara. Podaci Republičkog zavoda za statistiku (RSZ) za početak maja pokazuju da je najviša cena krompira na pijacama ostala na nivou od 120 dinara po kilogramu. Međutim, ovog meseca su u Beogradu, Kraljevu, Užicu, Šapcu, Zrenjaninu i Sremskoj Mitrovici ovo povrće prodaje po toj najvišoj ceni.
Cene pasulja su ostale nepromenjene od početka aprila, sa najvišom cenom u Novom Pazaru od 700 dinara po kilogramu i najnižom na pijaci u Valjevu od 250 dinara po kilogramu.
Međutim, isto se ne može reći za crni luk, koji i dalje beleži stalni rast cena. Najviša cena crnog luka sada iznosi 250 dinara po kilogramu, kako se može videti na beogradskim pijacama. Najniža cena se takođe povećala sa 100 na 140 dinara po kilogramu, što je cena u Valjevu.
Spanać je, u proseku, poskupeo za 10 dinara, sa najvišom cenom od 240 dinara po kilogramu u Zrenjaninu i najnižom od 100 dinara po kilogramu u Zaječaru, Leskovcu i Nišu.
Što se tiče voća, cena jabuka je opala, pa najviša cena sada iznosi 120 dinara u Novom Pazaru i Šapcu. Međutim, najniža cena je porasla sa 60 na 70 dinara po kilogramu na pijacama u Valjevu, Kragujevcu, Nišu i Smederevu.
Banane su neznatno pojeftinile, sa najvišom cenom od 250 dinara po kilogramu u Zaječaru i najnižom od 160 dinara po kilogramu u Užicu. Pomorandže su takođe jeftinije u proseku za 20 dinara, sa najvišom cenom od 200 dinara po kilogramu u Kragujevcu i Sremskoj Mitrovici, dok su duplo jeftinije u Leskovcu.
Cene domaćeg sira su ostale stabilne, sa najvišom cenom od 800 dinara i najnižom od 400 dinara po kilogramu u Novom Pazaru, odnosno Valjevu. Međutim, statistički podaci pokazuju da je Valjevo jedini grad u Srbiji gde je sir jeftiniji od 500 dinara po kilogramu.
Kajmak, luksuzni mlečni proizvod, zadržava visoku cenu, sa Zrenjaninom i Suboticom koji ga prodaju po ceni od 1.500 dinara po kilogramu, dok Valjevo i Kraljevo imaju najniže cene od 1.000 dinara po kilogramu.
Cene jaja se nisu promenile u proteklom mesecu, sa najvišim cenama u Zaječaru i Novom Pazaru od 25 dinara po komadu, dok se cene ispod 20 dinara beleže samo u Nišu i Beogradu po ceni od 18 dinara po komadu.
Kada je reč o mesu i ribi, najviša cena šarana od 850 dinara po kilogramu ostala je ista kao i prošlog meseca u Smederevu, dok je najniža cena manja za 20 dinara, u Vranju (625 dinara po kilogramu).
Takođe, najniža cena junećeg mesa od 800 dinara po kilogramu u Šapcu je niža za 30 dinara u poređenju sa prethodnim mesecom, dok se najviša cena nije menjala i iznosi 1.100 dinara po kilogramu u Beogradu.
Najviša cena svinjskog mesa je ista (720 dinara po kilogramu u Novom Pazaru), ali je najniža cena za 10 dinara viša u odnosu na početak aprila i iznosi 580 dinara u Kraljevu, Nišu i Leskovcu. Teletina je poskupela u proseku za 10 dinara, pa se najskuplja sada prodaje u Novom Sadu (1.515 dinara po kilogramu), dok je najjeftinija u Vranju (970 dinara po kilogramu), i to je jedini grad gde je ova vrsta mesa jeftinija za 1.000 dinara po kilogramu.
Na kraju, najviša cena svežeg pilećeg mesa ostala je na istom nivou od 330 dinara po kilogramu u Valjevu i Nišu, ali je najniža cena porasla za 20 dinara, pa više nema grada gde pileća meso košta manje od 320 dinara po kilogramu.