Dvojici mladića koji su prošle nedelje napunili džakove i džakove raznog đubreta sa reke Save nema ko nije čestitao i oduševljeno rekoa „Bravo deco!“. Radi se o dvojcu iz Obrenovca, Aleksi Radosavljeviću i Nikoli Vidakoviću, koji su našli neverovatan način da zarade puno para.
Poslednja njihova akcija sa Save, o kojoj smo pisali, nije im donela previše novca, svega 1.650 dinara, ali su pre toga znatno više dali za gorivo kako bi se dovezli do Save i skupljeno đubre potom odneli na reciklažu. Ipak, kako i sami kažu, oni su i ovom akcijom „zaradili pravo bogastvo“, ono nemerljivo – zadovoljstvo što je naša reka, koja se gušila u smeću, „prodisala“, barem u tom jednom njenom delu koji su ovi mladi momci očistili.
Ali ono čime se već bave obezbeđuje im ogromnu zaradu – od takozvanog pecanja magnetom ova dva mladića za tri meseca zaradili čak preko milion dinara!
Poslednjih par godina, pecanje magnetom postalo je planetarni hit, koji pored toga što čuva čovekovu okolinu, donosi i dobru zaradu. Da je tako, najbolje svedoči priča ove dvojice mladića iz Obrenovca – Alekse Radosavljevića i Nikole Vidakovića, koji tvrde da na ovaj način, prosečno zarade 30.000 dinara dnevno.
Za tri mececa više od milion dinara zarade
Dvojica Obrenovčana, postali su zvezde Tik Toka, nakon što je Aleksa redovno počeo da izbacuje snimke sa „pecanja“ magnetom, uz koje je često govorio i koliko su zaradili. A te cifre, uopšte nisu male. Naime, na jednom od snimaka sa njihovog jutjub kanala, postavljenog u martu prošle godine, otkrili su kako su za tri meseca, zaradili preko milion dinara.
Šta je pecanje magnetom?
Spoj zabave i očuvanja životne okoline, postoji već nekoliko decenija, ali zbog Jutjuba, Instagrama i Tik Toka, postao je globalni fenomen tek u poslednjih desetak godina. Princip je jednostavan: Za kanap, obično se preporučuje da bude od sintetičkog materijala koji ne truli, veže se magnet koji dolazi u različitim snagama – od 100 do 500 kilograma sile povlačenja.
Tokom „ribarenja“ sudeći prema snimcima sa društvenih mreža, postoji nekoliko načina vađenja, kako sa obale, tako i sa mostova koji su niski i naravno iz čamaca. Prilikom vađenja metala, preporučuje sa korišćenje rukavica usled rukovanja sekundarnim sirovinama.
Naravno, bitno je voditi računa i o ličnoj bezbednosti, te se preporučuje i korišćenje prsluka, ako se „ribari“ sa čamca.
A onda su otkrili „zlatnu žilu“
Sve je krenulo od društvenih mreža, gde je Aleksa gledao strane Jutjubere, koji su iz vode vadili sve živo, od sefova, preko bicikala, oruđa, šasija, pa do telefona i zlata, Kada su kupili magnet, uputili su se na reku puni elana, ali… Kao i svaki početak, ni njihov nije bio sjajan.
Aleksinu ideju o zaradi na ovaj način, u delo je sproveo Nikola, koji je nakon početnog neuspeha koji su doživeli, predložio da pokušaju sa bacanjem magneta u blizini mosta na kojem je prethodno radio. Kako će se kasnije ispostaviti, to je bila njihova zlatna žila koja će im doneti i više nego odličan novčani prihod.
Niko im nije bio alas, Nikola ne zna ni da pliva
Kako su rekli u intervjuu za portal „24 sedam“, u porodici im se niko nije bavio ribarenjem, već su nakon gledanja snimaka odlučili da se bave time iz želje da sakupe novac za kupovinu kamere, koja bi im pomogla u snimanju videa za Jutjub. Kuriozitet je da Nikola ne zna da pliva. Što se ulaganja tiče, otkrili su da im je za sve u startu bilo potrebno 1.000 evra.
– Čamac nas je koštao 300 evra, penta (motor) 200 evra, dva magneta 200 evra. Recimo, oko 1.000 evra nas je koštalo ulaganje za to – rekao je Aleksa.
Međutim, kako nisu imali toliki novac, obratili su se za pomoć njegovom ujaku.
– Odmah mu se svidela ta ideja, na prvu kad smo mu rekli, dok su svi ostali bili u fazonu „daj šta pričate to“, a sad nas zovu da sa nama vade gvožđe – otkrio je on.
Kada se radi o konkurenciji, rekli su da trenutno imaju takmaca u vidu komšije starog 74 godine, koji iz reke vadi „samo“ 100 kilograma dnevno.
Čiste reku, zarađuju novac i – bilduju
Da bi vadili teške komade metala iz reke, bitna je i fizička snaga, međutim, kako je Aleksa otrkio, u teretanu ne idu, pošto im je „ribarenje“ sasvim dovoljan vid vežbe.
– Naša teretana je ovde na Savi, ujedno zarađujemo novac, čistimo reku, i bildamo naše mišiće – otkrio je on.
Zarada iz mulja
Armatura, ploče, profili, alati, ključevi, brusilice, aparati, boce za kiseonik, bicikl, samo su jedan deo ulova koji završi na njihovom čamcu. Što se tiče zarade, kažu da varira jer je povezana sa otkupnom cenom gvožđa.
– Ne mogu da vam kažem tačnu cifru. U zadnje vreme gvožđe je skočilo, uzećemo prosečnu cenu, od 30 dinara po kilogramu. Kada izađemo na Savu, ne vraćamo se bez pola tone. U principu, 15.000 dinara je najmanje, a najviše u jednom danu smo izvadili dve i po tone, to je 75.000 dinara. Možemo reći da je prosek dnevne naše zarade, 30.000 dinara – rekao je Aleksa.
Iako im donosi dobru zaradu, na pecanje magnetom, ne idu svaki dan, već isključivo vikendom.
– Obojica idemo vikendima, zato što obojica radimo. Otvorio sam građevinsku firmu, on radi u TENTU. Uglavnom, radimo dva posla – otkrio je Nikola u razgovoru za portal „24 sedam“.
Kada je cena gvožda skočila na 40 dinara, rešili su da uzmu šest dana slobodnih i da se maksimalno posvete „ribarenju“. Za taj period, iz Save su izvukli pet tona gvožda i prihodovali su čak 200.000 dinara.
Za pet meseci, koliko ribare, rečna policija ih je zaustavljala nekoliko puta. Ono što ističu, za pecanje gvožđa nije potrebna dozvola, ali je potrebno imati registrovan čamac, motor sa čistim papirima i plovidbenu dozvolu.
Nikola Vidakovic (@_vidakovic_99) • Instagram photos and videos
https://www.tiktok.com/@cungelic?is_from_webapp=1&sender_device=pc
Izvor Blic