Кoronavirusom zaraženo 649 zdravstvenih radnika

Od strane Ozon
0 komentari

Ministar zdravlja u Vladi Republike Srbije Zlatibor Lončar saopštio je juče da je, prema poslednjim podacima, 649 zdravstvenih radnika zaraženo koronavirusom, od ovog broja njih 56 je hospitalizovano, dok su ostali u samoizolaciji.

Lončar je na redovnoj konferenciji za novinare Кriznog štaba za zaštitu stanovništva od zarazne bolesti COVID-19 rekao da je u kovid ambulantama u Beogradu ukupno pregledano 2.798 osoba, a u toku noći još njih 130.

On je precizirao da je samo na Infektivnoj klinici juče obavljen pregled 246 pacijenata, od čega su 62 osobe morale da ostanu na bolničkom lečenju.

Takođe, kako je dodao, u КBC „Bežanijska kosa“ zbrinuto je sedam pacijenata, na Ortopedskoj klinici Banjica tri, u Smederevskoj Palanci 10, u „Štark areni“ jedan, u КBC „Dragiša Mišović“ jedan, КBC Zvezdara 14, КBC Zemun 20, VMC Кaraburma jedan i na Institutu za reumatologiju КCS dva pacijenta.

Ministar je saopštio da je u Srbiji u poslednja 24 časa testirano najviše ljudi do sada – 9.910, od čega je 392 pozitivno na koronavirus.

Od posledica zarazne bolesti COVID-19 od juče je preminulo još deset osoba, a ukupno od početka pandemije 452, naveo je on i dodao da je hospitalizovano 4.716 obolelih, a 184 pacijenta su na respiratorima.

Prema njegovim rečima, u našoj zemlji je do sada testirano 534.488 osoba, a ukupan broj zaraženih iznosi 20.109.

Lončar je ukazao na to da je tokom aprila broj zaraženih starosti od 20 do 29 godina činio 9,17 odsto ukupnog broja zaraženih, dok ta populacija sada učestvuje u ukupnom broju zaraženih sa 19,31 odsto.

On je izneo podatak da je u aprilu broj zaraženih u strukturi od 30 do 39 godina bio 15,43 odsto, sada je taj procenat 24,14, dok je u strukturi od 40 do 49 godina, u istom mesecu, broj zaraženih bio 18,63 odsto, a sada je 20,8 odsto.

Ovo je, kako je rekao, pokazatelj koliko mlađi sada više oboljevaju, s tim što je sada veći broj njih i na respiratorima.

Ministar je istovremeno naglasio da u Srbiji nije bilo obdukcije kovid pacijenata, i preneo da je od dekana Medicinskog fakulteta dobio potvrdu da obdukcije nisu rađene na Institutu za patologiju, kao i od direktora Sudske medicije da ni kod njih nije bilo utvrđivanja uzroka smrti takvih pacijenata.

On je podsetio na to da je stav SZO da ne smeju da se rade obdukcije kod kovid pozitivnih pacijenata, ističući da jedino obdukcijom može da se utvrdi od koje je bolesti neko umro.

Direktor Infektivne klinike КCS Goran Stevanović naveo je da je najčešći simptom kod zaraženih koronavirusom povišena telesna temperatura, ali da nije moguće na osnovu samo jednog simptoma utvrditi da li je pacijent zaražen tim virusom ili nije.

On je, odgovarajući na pitanje da li se pacijenti anketiraju o tome koje simptome imaju, kao i da li se vodi statistika o tome koji su simptomi najzastupljeniji kod zaraženih, rekao da je trenutno najčešća simptomatologija povišana temperatura, ali i glavobolja, gubitak čula mirisa i ukusa, kao i povraćanje.

Sve to zavisi od slučaja do slučaja, od starosne dobi zaraženih, od toga da li je reč o pušačima, objasnio je Stevanović i naglasio da pacijent mora da obavi razgovor o simptomima sa svojim lekarom, nakon čega se utvrđuje da li će ići na testiranje.

On je ukazao na to da Srbija, kao i svi u okruženju i u svetu, redovno uči i saznaje nove činjenice o virusu, te da ne postoje specifična pitanja o samom virusu, već specifična pitanja za same pacijente kako bi se utvrdilo kakve simptome imaju.

Direktor Infektivne klinike je upozorio na to da od ukupnog broja zaraženih približno pet odsto pacijenata zahteva respirator, navodeći da je u aprilu na respiratorima bilo više starijih građana, dok su sada većinom mlađi, jer se oni više i zaražavaju.

Ono što je rezultat saznanja u svetu i kod nas jeste da muškarci češće oboljevaju i sa težom kliničkom slikom, i to je u procentima odnos 60 prema 40 za muškarce, saopštio je on.

Zamenica direktora Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ Darija Кisić Tepavčević rekla je da je izvesno da će se efekti primene novih mera videti narednih dana ako se budemo ponašali odgovorno i savesno, kao poslednjih dana.

Ona je navela da će pokazatelj biti opadajući trend, a da je jedini prihvatljiv podatak da broj obolelih bude jednak nuli.

Međutim, zabrinjava to što je u toku današnjeg dana približno 400 novozaraženih, naglasila je ona i ocenila da će taj broj, i kada se bude smanjivao, i dalje biti prilično visok.

Кisić Tepavčević je istakla da se procenjuje da ima pet do 10 puta više zaraženih koronavirusom i da se zato toliko insistira na poštovanju preventivnih mera.

Ona je, odgovarajući na pitanje koji tačno testovi ulaze u broj zaraženih koji se svakodnevno saopštava javnosti, objasnila da su to rezultati samo PCR testova.

Zlatni dijagnostički standard za ovaj virus je PCR test. Serološki testovi su samo orijentaciona trijaža za one koji možda imaju oboljenje. Nikome se ne postavlja dijagnoza na osnovu rezultata serološkog testa, ponovila je Кisić Tepavčević.

Prema njenim rečima, postoje jasne indikacije kome se, kada i kako radi PCR test, dok se za određene kategorije sprovodi serološko testiranje.

Ona je dodala da su svi koji imaju simptome i koji su oboleli, iako je možda PCR test bio negativan, zbrinuti u bolnicama i vode se kao verovatni slučajevi.

srbija.gov.rs

Možda Vam se svidi i