Sremska Mitrovica – Brojni Mitrovčani su nam poslednjih dana uputili niz pitanja u vezi sa isplatom minimalne zarade, a u razgovoru sa Slavicom Lazić Grujić iz Regionalne privredne komore Sremskog upravnog okruga dobili smo tražene odgovore i informacije.

Vlada Republike Srbije je Uredbom, vrlo precizno definisala grupe radnika koji će za april, maj i jun, od države dobiti nešto manje od 91.000 dinara.

Najvažniji podatak jeste da pomoć u vidu minimalca je namenjena poslodavcima koji zbog pandemije nisu bili u mogućnosti da isplate plate svojim radnicima i isključivo u tu svrhu. Sredstva se ne mogu koristiti za plaćanje računa, raznih potražuvanja, poslovnog prostora i slično. Radnici koji su redovno od svojih poslodavaca dobijali platu na minimalac nemaju pravo, to nisu dodatna sredstva na njihove zarade.

Pitanje: Na koji način će se minimalne zarade po zaposlenom isplaćivati? Direktno zaposlenima ili na namenski račun poslodavaca?

Odgovor: Direktna davanja biće isplaćena na namenski račun poslodavaca, a poslodavac je u obavezi da dobijena sredstva iskoristi za isplatu zarada u naknadu zarada zaposlenima. Sredstva su direktna pomoć privrednim subjektima, ali indirektno zaposlenima.

Pitanje: Koji je rok da se prijavim za korišćenje mera?

Odgovor: Privredni subjekti koriste fiskalne pogodnosti i direktna davanja propisana ovom uredbom: za sva tri meseca ukoliko odgovarajuću prijavu PPP-PD dostave do kraja aprila 2020. godine; za dva meseca ukoliko prvi put odgovarajuću prijavu PPP-PD dostave do kraja maja 2020; za jedan mesec ukoliko prvi put odgovarajuću prijavu PPP-DP dostave do kraja juna 2020. U prijavi u polju 1.4. datum plaćanja treba da se unese 04.01.2021.

Pitanje: Da li će minimalac biti isplaćen zaposlenom koji ima potpisan ugovor o delu, kao i ljudima koji su prijavljeni na privremene i povremene poslove?

Odgovor: NE. Pravo na direktna davanja ostvaruje se samo za zaposlene sa zaključenim ugovorom o radu.Na minimalac imaju pravo radnici koji su prijavljeni, u prevodu oni koji ne rade na crno. Minimalac će biti uplaćen onima koji imaju ugovor o radu, ugovor na određeno ili na neodređeno vreme. Pritom se na isti način tretiraju zaposleni sa punim radnim vremenom, odnosno nepunim radnim vremenom, bez obzira da li je reč o zaposlenom na određeno ili neodređeno. Pravo na minimalac pritom nemaju lica angažovana po ugovoru o povremenim i privremenim poslovima.

Pitanje: Da li na pomoć države mogu da računaju preduzetnici koji imaju preduzetničke radnje iz radnog odnosa i penzioneri kao vlasnici radnje, u pitanju je samooporezivanje? (zanatlije, frizeri, obućari…)

Odgovor: U slučaju da preduzetnik istovremeno ima status zaposlenog ili penzionera nema pravo na direktna davanja.

Pitanje: Da li svi privatnici moraju da uplate radnicima minimalac i šta se dešava ako ne uplate?

Ogovor: Nenamensko trošenje sredstava koja su uplaćena na namenski račun predstavlja prekršaj za koji poslodavac može biti kažnjen kaznom u visini od 30% do 70% primljenih sredstava, a ne manje od 500.000 dinara za pravno lice, odnosno 100.000 dinara za preduzetnike. S druge strane poslodacac koji ne isplati dobijena sredstva zaposlenima biće u obavezi da ih vrati u bužet Republike Srbije.

Pitanje: Da li su sredstva u vidu minimalne zarade nepovratna ili poslodavac ima obavezu da vrati novac za godinu dana?

Odgovor: Sredstva su nepovratna, ukoliko se iskoriste kako je to propisano.

Pitanje: Da li će se kvotu od 10% zaposlenih, na dan 31. 10.2020. určunavati i broj zaposlenih kojima je do tog datuma istekao ugovor o radu na određeno vreme?

Odgovor: Privredni subjekat je u obavezi da zadrži propisan broj zaposlenih do isteka rok od 3 meseca od poslednje isplate direktnih davanja. U tom roku privredni subjekat ne može da smanji broj zaposlenih za više od 10%, ne računajući zaposlene kojima u tom roku istekne rok na koji su zaključili ugovor o radu na određeno vreme.

Pitanje: Da li je poslodavac dužan da na iznose bespovratnih sredstava koja će proslediti zaposlenima obračuna porez na zarade i doprinose za obavezno socijalno osiguranje?

Ogovor: Direktna davanja isplaćena u skladu sa Urebom se koriste za isplatu zarada i naknada zarada zaposlenima. Na sve isplate zarada i naknada zarada zaposlenima se plaćaju porezi i doprinosi u skladu sa relevantnim odredbama Zakona o porezu na dohodak građana i Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje. Uredba ne propisuje ukupan iznos zarade i naknade zarade koju poslodavac treba da isplati zaposlenom. Ukoliko je poslodavac u mogućnosti on na minimalac od države uplaćuje sredstva do punog iznosa plate.

Pitanje: Da li radnici koji su primljeni u radni odnos od 1.4. 2020. imaju pravo na fiskalne pogodnosti i direktna davanja i za koji period?

Odgovor: Ostvarivanje prava po osnovu Uredbe ne isključuje mogućnost ostvarivanja drugih pogodnosti. Što se tiče zaposlenih koji su primljeni u radni odnos od 1..4.2020. godine, poslodavac po osnovu ovih zaposlenih može ostvariti pravo na direktno davanje za dva meseca.

Pitanje: Kako će se gasiti namenski račun?

Ogovor: Namenski račun će se automatski ugasiti, sva sredstva koja se ne potroše biće vrćena u bužet Republike Srbije.

Možda Vam se svidi i